http://didshahr.ir/243766

04:01 :: 1400/12/15

  پیرو پیش بینی ها پهنهء گسترده ای از ایران از سحرگاه جمعه زیر طوفان شدید رفته است که سرعت آن در بعضی نقاط گاهی به 135 کیلومتر بر ساعت می رسد.

پرواز هواپیمال بر فرار سبلان برفی

سرعت طوفان در اردبیل گاهی به بیش از یکصد کیلومتر بر ساعت رسیده و خساراتی به سازه های کم دوام وارد و شاخه های درختان ، شیشه پنجره های ساختمانها و آنتنهای تلویزیون را شکسته و تابلوهای شهری را سرنگون کرد.

سرعت این پدیده در بیله سوار 79 ، پارس آباد 61 ، خلخال 72 ، سرعین 101 ، فیروزآباد کوثر 83 ، گرمی 101 ، نمین 108 و نیر 94 کیلومتر بر ساعت ثبت شده و ایستگاه های فرودگاه اردبیل و مشکین شهر با 112 کیلومتر بر ساعت بیشترین سرعت توفان را داشته اند. در گیلان منطقهء اسب یونی در همسایگی روستای حیران رکورد بیشترین سرعت طوفان گرمش را با 135 کیلومتر بر ساعت دارد. توفان تا شامگاه شنبه در شمالغرب ادامه می یابد.

روند دما از امشب کاهشی است و با نفوذ خطوط کانتوری قطبی یک هفته سرد برای ساکنان غرب خزر ، قسمتهایی از شمالغرب و نقاط سردسیر استان اردبیل در پیش است.

با نفوذ یک ناوه فعال از فراز آناتولی بارش برف در اردبیل و بعضی نقاط این استان از ساعات نخست دوشنبه آغاز و تا سه شنبه ادامه می یابد. در بعضی روزهای هفته ی آینده هوای اردبیل با بارش خفیف باران یا برف انتظار می رود.

طوفان گرم که در اردبیل به گرمیج موسوم است اغلب در نیمه دوم سال و با جهت جنوب تا جنوبغربی میوزد. این پدیده در ماه اسفند بیشترین فراوانی را در منطقه دارد.

نیاکان اردبیل که تقسیم بندیهای جالب از هوای منطقه در فصول مختلف دارند وزش گرمیج در 17 روز مانده به عید نوروز را وعده یلی یعنی باد وعده می نامند و بر این باورند که با وزیدن آن به گیاهان و سبزه ها برای بیدار شدن خبر میرسد و نوید رسیدن بهار را میدهد.

مسعود وسیله ایردموسی

طوفان برف را با خود می آورد

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/243766

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.