http://didshahr.ir/243726

03:02 :: 1400/11/18

امام جمعه اردبیل با اشاره به اینکه تا حال هیچ کشور جهان سومی نتوانسته شعار «نه شرقی و نه غربی» سر بدهد و ایران این طلسم را بشکند، گفت: کشوری که بتواند استقلال خود را نگه دارد به شان خود احترام گذاشته است.

سید حسن عاملی: شأن و شرف یک کشور در حفظ استقلال است

سید حسن عاملی، ۱۸ بهمن‌ماه در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل در بیان این امور و شاخصه‌های یک کشور گفت: نخستین شاخصه در تقدم یک ملت، داشتن نهضت علمی، پیشرفت‌های علمی، ارتقاء بنیه علمی کشور و سهیم شدن در تولید دانش جهانی و شاخصه دوم، دموکراسی حقیفی است؛ نه استبداد و نه دموکراسی مهارشده که بگویند مشروعیت حکومت به رأی صندوق نیست بلکه به سوگیری بین‌المللی است اگر با ما هستی مشروع هستی و الا سهمی از مشروعیت نداری.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: معنی این شاخص این است که در تمام شئون کشور از ادنی تا اعلی رأی مردم حاکم باشد، کشور با خرد جمعی اداره شود و به نظر مردم احترام گذاشته شود؛ ما به عدد عمر انقلاب، انتخابات برگزار کرده‌ایم تمام رده‌های مدیریتی با رأی مردم مشخص می‌شود این بزرگترین احترام و تکریم به یک ملت است و مقابل آن بزرگترین اهانت است. هویدای بهایی می‌گفت «به شاهنشاه نگویید شخص اول مملکت چرا که در این مملکت شخص دومی وجود ندارد» معنای این سخن این است که ملت شخص نیست یعنی نعوذ بالله به مثابه حیوانات هستند و عجیب است که شاه به وی تذکر هم نمی‌داد، ما این اهانت را فراموش نخواهیم کرد.

عاملی تصریح کرد: شاه چند روز بعد از زلزله بوئین زهرا در منطقه حاضر شد و گفت من از اول به فکر اصلاحات بودم یک شیر بی‌یال و دم یعنی آیت‌الله بروجردی نمی‌گذاشت ما این را فراموش نخواهیم کرد، رضاخان می‌گفت استخوان‌های یک سرباز دزد در نزد من از تمام دانشمندان کشور بالاتر است ما این را فراموش نخواهیم کرد، شاه می‌گفت چادر کفن سیاهی است که زیبایی‌های پنهان را آشکار نمی‌کند؛ این بی ادبانه‌ترین و قبیح‌ترین سخن در باب عفت است و ما آن را فراموش نخواهیم کرد و ده‌ها اهانت دیگر که فراموش شدنی نیست.

وی بیان کرد: شاخصه سوم، حاکمیت ملی و استقلال سیاسی است یعنی ملت خودش برای خودش، کشورش و سرنوشتش تصمیم بگیرد و هیچ دولت و قدرت خارجی امکان سلب اراده ملت را نداشته باشد؛ یعنی مثلا کشور مجبور نشود از سر اضطرار یک قرارداد بنیان کن را امضاء کند یا با فشار خارجی تن به تجزیه بخشی از کشور بدهد همچنان که این فاجعه بار‌ها و بار‌ها در زمان قاجار و پهلوی اول و دوم اتفاق افتاد و کشور به نقطه‌ای از ضعف برسد که شخصیت‌های کلیدی کشور را بیگانگان تعیین بکنند، جناب عَلم به آمریکا رفت و حکم نخست وزیری گرفت دو سال بعد شاه به آمریکا رفت و تقاضا کرد که او را از نخست وزیری بردارد! در زمان شاه، کشور ما را ایالت ۵۱ آمریکا نام نهاده بودند.

امام جمعه اردبیل افزود: بعضی کشورها، کشورتابع و پیرو هستند و حتما باید به قدرتی تکیه کنند، کشور‌های ذره و میکروسکوپی این‌گونه هستند و در روزگار ما کشور‌ها به دو قسم تقسیم شده‌اند، فرمانده و فرمانبر ارباب و رعیت و قسم سومی وجود ندارد، تا حال هیچ کشور جهان سومی نتوانسته شعار نه شرقی و نه غربی سر بدهد و ایران این طلسم را شکست، استکبار جهانی ملت‌ها را به شدت از اینگونه استقلال سیاسی می‌ترساند و هزینه این گونه شعار‌ها را آن قدر بالا می‌برد که هیچ کس چنین آرزویی را به مخیله خود راه ندهد.

عاملی تصریح کرد: چهارمین شاخصه، تأثیرگذاری در عرصه بین‌المللی است، بعد از انقلاب اسلامی حضور ایران در معادلات منطقه‌ای و جهانی، بالارفتن وزن سیاسی و حفظ غرور ملی در سطح جهانی باعث شده روی کشور ما حساب باز کنند، غرور ملی در سطح جهانی حفظ شده و ملت ما برای دیگر ملت‌ها الگو شده است که سردار سلیمانی نماد با عظمت این شاخصه بزرگ بود.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اظهار کرد: پنجم، اعتلاء و اقتدار اقتصادی و استقلال اقتصادی است، در حال حاضر با توجه به تحریمی که اوباما در حق آن گفت در تاریخ بی‌نظیر است و با توجه به حضور آمریکا در تمام بانک‌های بین‌المللی و حضور این کشور غدار در مرز‌های ایران برای کنترل ورود و خروج کالا‌ها و با توجه به عقوبت‌های سنگینی که وزارت خزانه‌داری آمریکا برای متعاملین با ایران وضع می‌کند و با توجه به تحریم بانک مرکزی ایران که در تاریخ بی‌نظیر و مصداق بزرگ تروریسم دولتی است باید گفت ایران در این چهل سال، در عرصه اقتصادی کاری بی‌نظیر کرده است.

عاملی گفت: ششم، بصیرت و آگاهی در برابر توطئه‌های دشمن است که در قالب‌های به ظاهر زیبا و خیرخواهانه وارد می‌شوند، بدون بصیرت، چنین توطئه‌هایی کل کشور را در معرض فناء، زوال و ذلت قرار می‌دهد، امپراطوری رسانه‌ای دشمن چندین دهه است روی ملت ما کار می‌کند، اما موفق نشده است.

وی افزود: هفتم، داشتن روحیه حماسی، ظلم‌ستیزی، مقاومت، داشتن ذائقه شهادت طلبی، عدم انفعال، استقامت در برابر زورگویی‌ها و قلدری‌های بین‌المللی و اعتماد به نفس است، ملت باید دل و جرأت داشته باشد و نترسد و در جنگ اراده‌ها مضطرب نشود و از این جهت انقلاب اسلامی فوق العاده عمل کرده است.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: هشتم، داشتن رهبریت صالح، مهذّب، حکیم، امین، شجاع، حفیظ و دلسوز به امت است، رهبریت جامعه ما اکنون مصداق این آیه شریفه است که «لَقَدْ جَاءَکُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَّحِیمٌ» (توبه ۱۲۸) یعنی یقیناً پیامبری از جنس خودتان به سویتان آمد که به رنج و مشقت افتادنتان بر او دشوار است، اشتیاق شدیدی به [هدایتِ]شما دارد و نسبت به مؤمنان رئوف و مهربان است.

عاملی افزود: نهم، داشتن فرهنگ و مدنیت برتر و اقتدار و استقلال فرهنگی است، مقام معظم رهبری فرمودند «اقتدار یعنی اقتدار فرهنگی» بزرگترین هنر یک ملت این است که مرجعیت فرهنگی داشته باشد، مهمترین عامل اختلاف ما با غرب، مرجعیت فرهنگی است.

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/243726

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.