http://didshahr.ir/243655

05:43 :: 1400/12/12

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل گفت: تشکیل صندوق پیشرفت و عدالت به توسعه پایدار و متوازن استان ها کمک خواهد کرد.

داود شایقی

داود شایقی در آستانه شکل گیری این صندوق براساس مصوبه مجلس در لایحه بودجه 1401 در پاسخ به سوالات مطرح شده چنین پاسخ دادند.

آقای شایقی صندوق پیشرفت و عدالت چه اثراتی در پیشبرد پروژه ها و اهداف توسعه ای استان اردبیل دارد؟

صندوق پیشرفت و عدالت یکی از اقدامات مهمی است که دولت سیزدهم در لایحه بودجه 1401 پیش بینی کرده که عمدتا اثرات صندوق کمک به تعالی و پیشرفت پایدار و متوازن استان هاست.

مبالغی که در اختیار این صندوق قرار می گیرد بیش از 2 هزار میلیارد تومان در استان هاست که به این مبلغ منابع استانی از محل فروش اموال مازاد دستگاه های اجرایی، مازاد درآمد مالیات و سایر درآمدهای در اختیار استان ها اضافه خواهد شد تا در این صندوق منابع خوبی برای توسعه و پیشرفت استان ها به وجود آید.

مسئولان استان در بحث فروش اموال مازاد و کسب درآمد بیش از گذشته ترغیب شده و به تلاش موثری دست خواهند زد تا کسب منابع بیشتر را انجام داده و اثرات جمع آوری منابع را در پیشرفت و کارآیی پروژه های استان به عینه مشاده کنیم.

نقش صندوق در توسعه زیرساخت ها به ویژه در شهرک های صنعتی، نواحی کشاورزی، توسعه راه ها، تامین منابع آب و … به عینه موثر و راهگشا خواهد بود.

این صندوق در حوزه اشتغال و کاهش بیکاری، افزایش تولید و صادرات غیرنفتی در استان های مختلف موثر خواهد بود تا استان های کمتر توسعه یافته ای نظیر اردبیل بتوانند به تولید ثروت بیشتر امیدوار باشند.

براساس قانون مصوب مدیریت این صندوق در استان به ریاست استاندار اردبیل و دبیری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خواهد بود که امیدواریم در اوایل سال آینده براساس مصوبه مجلس تشکیل صندوق پیشرفت و عدالت را در استان اردبیل نیز شاهد باشیم تا از اثرات آن استفاده کنیم.
از محل صندوق پیشرفت و عدالت منابع مورد نیاز طرح های تولیدی و صنعتی تامین شده و حتی کمکی موثر به تکمیل پروژه های نیمه تمام اولویت دار در استان اردبیل خواهد شد.

2- عملکرد بودجه را در 6 ماهه دوم سال چگونه ارزیابی می کنید؟

به دنبال سفر رئیس جمهور به استان اردبیل که در نیمه دوم سال جاری انجام شد ما توانستیم از برکات این سفر در قالب تخصیص اعتبارات به صورت نقدی استفاده کنیم که این روند در دو سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

سفر به هنگام رئیس جمهور که قبل از تدوین لایحه بودجه 1401 انجام شد فرصت خوبی را برای مسئولان استان فراهم کرد تا در لایحه پیگیر تخصیص کامل اعتبارات سفر و اجرای پروژه های مصوب در این سفر استانی باشند.

از محل سفر رئیس جمهور در چند ماه اخیر بیش از 700 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته که عمده این تخصیص ها برای پروژه های زیربنایی نظیر توسعه بزرگراه ها و راه های اصلی بوده است.

300 میلیارد تومان از این منابع برای توسعه بزرگراه پارس آباد به سربند، سربند به مشگین شهر، اردبیل – آستارا، اردبیل – سرچم، کلور – درام و … اختصاص یافته تا روند تکمیل این بزرگراه ها را شاهد باشیم.

از محل سفر رئیس جمهور برای پروژه های زیرساختی در حوزه آب، تکمیل سدهای عمارت و خدافرین، توسعه گلخانه های کشاورزی، تکمیل بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی منابع خوبی اختصاص یافته است.

از محل سفر رئیس جمهور برای تکمیل مجتمع فرهنگی – هنری اردبیل (تالار شهر) و همچنین تکمیل راه آهن اردبیل – میانه منابع اعتباری تخصیص یافته است تا با این اعتبارات این پروژه ها به سرانجام برسند.

دو اقدام مهمی که امسال در توسعه بزرگراه ها انجام شد اخذ ماده 23 برای محور ارتباطی سربند به مشگین و گرمی به بیله سوار است که از طریق سازمان برنامه و بودجه اقدام شده تا این پروژه ها که در شمال استان واقع شده و از محورهای پرتردد است بهره مند شوند.

در نیمه دوم امسال عمده اعتبارات استان تخصیص یافته و تلاش بر این است تا تیرماه 1401 به صورت 100 درصد جذب شده و عملکرد مثبت بودجه ای را در استان شاهد باشیم.

3- رویکردهای اصلی سازمان برنامه و بودجه در اجرای سیاست های دولت سیزدهم چگونه است؟

رویکرد دولت سیزدهم که در بودجه 1401 نیز به صراحت و روشنی تاکید شده پیش بینی رشد 8 درصدی در استان های مختلف است که ما نیز در استان اردبیل اطلاعات لازم را برای رسیدن به این رشد مطلوب در اختیار متولیان قرار دادیم تا با برنامه ریزی مناسب برای سال آینده براساس این آمار و اطلاعات رشد 8 درصدی تحقق یابد.

پروژه هایی که منجر به این رشد می شوند عمدتا در حوزه کشاورزی، صنعت، خدمات، گردشگری و … مشخص شده تا با عملیاتی کردن این پروژه ها بتوان به سرمنزل مقصود رسید.

یکی از سیاست های سازمان برنامه و بودجه در دولت سیزدهم برنامه محوری است که ما نیز در استان اردبیل این الگو را در اولویت کارها قرار داده ایم که در همین راستا سند آمایش استان به عنوان سند بالادستی در برنامه ریزی های توسعه ای و اشتغالزا جزو هدفگذاری هاست.

در کنار سند آمایش ، اسناد توسعه شهرستان ها و توسعه و اشتغال روستایی نیز در روستاهای بالای 40 خانوار مورد توجه است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل در چهار سال اخیر و براساس برنامه ششم توسعه در این زمینه موفق عمل کرده است.

امیدواریم با همدلی و همراهی مسئولان استان در سال آینده بتوانیم با برنامه منسجم توسعه و پیشرفت استان را رقم بزنیم تا به اهداف تعریف شده در دولت سیزدهم که همان بهبود شاخص اقتصادی، افزایش اشتغال و تولید ثروت در جامعه است، دست یابیم.

داود شایقی:توسعه پایدار با شکل گیری صندوق پیشرفت و عدالت

توسعه پایدار با شکل گیری صندوق پیشرفت و عدالت

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/243655

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.