http://didshahr.ir/243458

03:23 :: 1401/05/10

اینکه طرفین ازدواج با روند حل مسئله آشنا باشند، فاکتور مهمی در ازدواج است که با سوالات توصیفی می‌توان از آن مطمئن شد.

مسائل زندگی را چگونه می توان حل کرد؟

حل مسئله، فاکتور مهم در ازدواج

یکی از توانایی‌های مهم در زندگی، توانایی حل مسئله است. توانایی که شاید در حرف ساده باشد ولی در عمل و اجرا خیلی سخت و مهم است. برای پی بردن به این‌که فرد مدنظرمان برای ازدواج این ‌توانایی را دارد یا نه؟ باید سوال توصیفی مطرح کرد. شما باید قبل از جلسه خواستگاری بنشینید و با خودتان یک موقعیت را تعریف کنید؛ مثلا از طرف بپرسید: «فکر کنید ما برنامه یک سفر رو از ماه پیش چیدیم، بلیت‌ها رو هماهنگ کردیم، وسایلمون رو جمع کردیم، شب قبل از سفر یکی از بستگان زنگ می‌زنه و می گه من اومدم شهر شما و این جا کسی رو ندارم و غریبم، اگر بشه می‌خوام بیام خونه شما. شما در این موقعیت چه واکنشی نشون می‌دین»؟

توجه کنید دنبال این نباشید که طرف مقابل جوابی از این جنس بدهد که: «می گم نه ما نیستیم، قراره بریم مسافرت» یا بگوید:
«نمی شه کاریش کرد، می گم باشه تشریف بیارین»! بلکه ما در این جا به دنبال استدلال در دل جواب طرف مقابل هستیم تا بفهمیم با چه دلیلی تصمیم نهایی را می‌گیرد؟ چه نقاط قوت و ضعفی برای این تصمیم سنجیده و چه چیزهایی را تجزیه و تحلیل کرده است.
برای این‌که تشخیص بهتری هم داشته باشیم باید با حل مسئله و روندش آشنایی خوبی داشته باشیم. قبل از هرچیز باید بدانیم مسئله یعنی چه؟ وقتی ما از وضعیت موجود خود آگاهی داریم، وضع مطلوب را هم می‌‌‌شناسیم و باید به دنبال یک مسیر درست برای حرکت از وضع موجود به سمت وضع مطلوب باشیم که این مسیر می‌‌‌شود مسئله ما. با این تعریف از مسئله، می‌‌‌توانیم بگوییم توانایی یافتن علت اصلی یک وضعیت دشوار و فرمول‌‌‌بندی راه‌‌‌های عبور از آن می‌‌‌شود «مهارت حل مسئله». اولین گام، تعریف دقیقی از مسئله‌‌‌ای است که ما را درگیر کرده است و سپس باید سراغ راه‌حل‌های احتمالی برویم و در نهایت تصمیم بگیریم کدام بهتر است. در مسیر عملی کردن راه‌حل، باید شرایط را رصد کنیم و چالش‌ها را مدنظر قرار دهیم.

حالا برگردیم به سوالی که شما از طرف مقابل خود پرسیدید. باید ببینید در جواب او چقدر صورت مسئله خوب توصیف شده است؟ چقدر روند لازم برای حل مسئله دقیق است و آیا از مشکل می‌ترسد؟ منفعل است یا آن‌چه در سرش می‌گذرد با آن‌چه مدعی عمل کردن است، همسوست. بد نیست بدانید زندگی با آدمی که با مطالعه یا به‌صورت تجربی با روند «حل مسئله» آشناست، چالش کمتری دارد چون زبان مشترکی برای حل مشکلات دارید و در مواقع بروز مشکل به جای متهم کردن هم، دنبال حل آن هستید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/243458

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *