http://didshahr.ir/243152

01:28 :: 1400/11/30

هر صبح ‌و ‌شب، کار شوهرم فقط ایراد گرفتن و سرزنش من است.

شوهرم مدام مرا سرزنش می کند

مشاوره فردی: سرزنش شوهر


سوال:

کمتر از یک سال از شروع زندگی‌مشترکم گذشته اما خسته شده ام. هر صبح‌و‌شب، کار شوهرم فقط سرزنش من است. یک روز می‌گوید چرا خانواده‌ات در مراسم عروسی کم گذاشتند؟ یک روز می‌گوید چرا مادرت فلان کار را می‌کند؟ و… . خانواده‌اش هم بین من و دخترهایشان فرق می‌گذارند.

پاسخ:

در اولین سال شروع زندگی‌مشترک با مسائل زیادی مواجه خواهید شد که نیاز به مدیریت دارد. کاربردی‌‌ترین مهارتی که در ابتدای مستقل‌شدن زندگی‌‌مشترک باید یاد بگیریم، مهارت گفت‌و‌گوست تا با صحبت کردن با همسرمان، خواسته‌ها و تفاوت‌های‌مان را مطرح کنیم. یکی از ویژگی‌های گفت‌و‌گوی خوب، دادن اطلاعات به طرف مقابل و درک وی است. از علایق‌تان و حتی این‌که دوست دارید با شما چگونه صحبت شود (به طور مثال عاری از سرزنش باشد) به شوهرتان بگویید.

اعتبارسازی در گفت‌وگو

منظور از اعتبار بخشیدن هم این است که تجربه درونی همسرتان از دیدگاه او، معنا و مفهوم دارد. شما در اعتبار بخشیدن به ارتباطی که با همسرتان دارید در واقع خود را جای او می‌گذارید، از دید او شرایط را می‌نگرید و آن‌گونه درک خود را به او انتقال می‌دهید که به نظر او درست و صحیح است. به طور مثال وقتی همسرتان درباره مراسم ازدواج صحبت می‌کند، به او بگویید: «تو می‌گویی از فلان رفتار ناراحت شدی؟ به نظرت الان چه کاری می‌توانم انجام بدهم تا تو آرام شوی؟» اگر دیدید همسرتان آمادگی شنیدن دارد، می‌توانید بگویید من هم از بعضی رفتارها ناراحت شدم اما چون می‌خواهم زندگی‌مان را بسازم، سعی می‌کنم به یاد نیاورم.

نویسنده : راهله فارسی | مشاور

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/243152

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.