http://didshahr.ir/243118

12:05 :: 1400/11/28

چند نکته به‌ظاهر پیش‌ پا افتاده ولی کاربردی می‌تواند هنر عکاسی شما را در مسیر درست قرار دهد.

نمایشگاه عکس

دریای عکاسی، ساحل آرامش ندارد. علاوه‌ بر فناوری که هر ‌روز مرزهای جدیدی را درمی‌نوردد، مباحث علمی و هنری عکاسی هم هر لحظه گسترش می‌یابد.

نزدیک‌تر شوید

«رابرت کاپا»، عکاس معروف جنگ زمانی گفت: «اگر عکس‌های شما به‌ اندازه کافی خوب نیستند، به این دلیل است که به‌ اندازه کافی نزدیک نیستید». هرچند این روزها با لنزهای زوم می‌توانید به هر سوژه‌ای نزدیک شوید اما اغلب این نوع عکس‌ها فاقد صمیمیت و ارتباط با موضوع هستند. اگر از اشخاص عکاسی می‌کنید، به سوژه نزدیک‌تر شوید. چشم‌های آن‌ها، حالت‌های چهره و حتی چین‌وچروک روی صورت‌شان در عکس نزدیک بهتر نشان داده می‌شود. اغلب دلیل اصلی دور ایستادن عکاسان، خجالتی بودن آن‌هاست. شاید بارها این جمله را «اگر شخصی که از او عکس می‌گیرم، من را ببیند چه؟» تکرار کرده ‌باشید. خب، شاید بدترین اتفاق ممکن این باشد که از شما بخواهد از او عکس نگیرید، همین.

از برش عکس نترسید

گاهی‌اوقات تنها چیزی که یک عکس خوب را به یک عکس عالی تبدیل می‌کند، نحوه برش (کراپ) آن است. هنگام عکاسی، تلاش برای ثبت همه‌چیز در صحنه بسیار وسوسه‌انگیز است اما این روش فقط گاهی‌اوقات کار می‌کند. در مواقع دیگر باید عکس‌تان را به‌گونه‌ای برش دهید تا مطمئن شوید که تمرکز مخاطب دقیقا روی چیزی است که می‌خواهید ببیند. با برش دادن یک عکس، می‌توانید عناصر منحرف‌کننده را حذف کنید تا سوژه اصلی شما در ترکیب‌بندی کلی گم نشود. برای این کار دو راه وجود دارد؛ حین عکاسی و در نرم‌افزارهای ویرایش. مزیت انجام آن هنگام گرفتن عکس این است که اندازه کلی تصویر را کاهش نمی‌دهید.

وقت بگذارید

این نکته لزوما فقط برای افراد مبتدی نیست و برای هر عکاسی صدق می‌کند. یکی از بهترین ویژگی‌هایی که می‌توانید به‌عنوان یک عکاس داشته‌ باشید، صبور بودن است. با صرف چند دقیقه برای نگاه کردن به صحنه و تجسم عکس در ذهن‌تان، نتیجه نهایی واقعا بهتر می‌شود. مگر این‌که لحظه‌‎ای زودگذر مقابل شما اتفاق بیفتد که نیاز داشته‌باشید سریع عکس بگیرید.

به کل تصویر نگاه کنید

تا حالا پیش آمده‌است که به یکی از عکس‌های‌تان نگاه کنید و بگویید «چطور آن تیرچراغ را که پشت‌ سر آن فرد است، ندیدم»؟ این مسئله برای هر عکاسی پیش می‌آید، به این دلیل که اغلب افراد برای گرفتن عکس عجله می‌کنند. با صرف زمان بیشتر، می‌توانید با دقت بیشتری به اطراف صحنه نگاه کنید. حتی اگر عکس را گرفته‌اید، وقتی پشت دوربین به آن نگاه می‌کنید، روی اطراف لبه‌های تصویر و سوژه اصلی تمرکز کنید. تشخیص آن چه در قاب وجود دارد، وقتی فرصت کافی برای گرفتن عکس‌های دیگری دارید بسیار آسان‌تر از ویرایش عکس‌تان در آینده است.

صاف عکاسی کنید

هر کسی که به یک عکس نگاه می‌کند، می‌تواند تشخیص دهد که آیا مستقیم و در یک خط به‌نظر می‌رسد یا نه. سنجیدن این نکته ساده یکی از اولین چیزهایی است که هنگام ویرایش عکس باید درنظر بگیرید. بنابراین همیشه بررسی کنید که عکس‌های‌تان صاف باشند و اگر نبودند، مطمئن شوید که آن‌ها را در نرم‌افزار ویرایش کرده‌اید.

درباره عکس‌تان فکر کنید

به این فکر کنید که از چه چیزی عکاسی می‌کنید و می‌خواهید تصویر شما چه داستانی را تعریف کند. با فکر کردن به سوژه و داستانی که می‌خواهید تعریف کنید، می‌توانید صحنه یا نحوه ثبت آن را تغییر دهید. برای مثال در یک خیابان شلوغ، سرعت شاتر آهسته را انتخاب کنید و هرج‌ومرج و حرکت در آن را به تصویر بکشید.

مترجم: نجات‌شکوندی | منبع: www.adobe.com

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/243118

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.