http://didshahr.ir/243077

01:36 :: 1400/11/27

در این متن سعی میکنیم تا حد امکان اطلاعات ارزشمندی به شما عزیزان ارائه کنیم.

رنگ صنعتی یکی از مهمترین شاخه های تولید رنگ است. که جهت زیبا سازی، افزایش طول عمر مفید، ابزارها، امکانات، وسایل صنعتی، ایجاد محیطی زیبا و دلنشین برای کارگاه ها و کارخانه های تولیدی و صنعتی تولید می شود. این صنعت هرروزه رشد و گسترش فراوانی دارد.

هدف از تولید رنگ های صنعتی پوشش دهی محصولات صنعتی و حفاظت آنها در مقابل عوامل مختلف محیطی است. این عوامل مانند شرایط جوی خورنده و تماس مستمر با آب بسیار کاربردی است. سایر مایعات صنعتی که باعث انحلال سایش و فرسودگی لوله ها اتصالات سطوح و مخازن و سایر امکانات تولیدی در مراکز صنعتی می باشد.

رنگ های صنعتی بنا به اینکه در چه محیطی بکار می روند و یا به چه منظوری استفاده می شوند و به دلیل شرایط محیطی جهت حفاظت از چه امکاناتی استفاده می شوند با فرمولاسیون های متفاوت و با کارایی های کاملا متفاوت تر و اثر گذاری های گوناگون تولید و به بازار ارائه می گردند. بخش بسیار مهمی از بازار فروش و کاربرد رنگ را به خود اختصاص داده است.

رنگ صنعتی

رنگ های صنعتی با توجه به اینکه کاربرد متفاوتی با رنگ های ساختمانی دارند و استقامت و طول عمر بیشتری باید داشته باشند از نظر قیمت هم از بسیاری از رنگهای ساختمانی گران ترهستند.

با توجه به مطالب اشاره شده بالا جهت آشنایی بیشتر با این گونه رنگ ها در متن زیر با انواع رنگ صنعتی و خرید و استفاده آسان تراز آنها و همچنین آشنایی با شرکت های تولید کننده رنگ و فروشندگان و ارائه کنندگان این محصولات آشنا خواهید شد.

رنگ صنعتی چیست؟

می توان گفت که رنگ صنعتی محصولی است که به صورت مایع یا خمیر و یا پودر و نظیر آن ارائه و با فرایندی مناسب با شکل و ترکیب رنگ روی سطوح اعمال می گردد. بعضی از این گونه محصولات صنعتی در نهایت به صورت یک لایه لعابی یا پلاستیکی و یا به صورت چسب در آمده و وظیفه حفظ و نگهداری وسیله رنگ شده را فراهم می نمایند.

این محصولات را میتوان روی اجسام و یا سطوحی از جنس فلز، چوب، سیمان، بتن، پلاستیک، کامپوزیت، لاستیک، شیشه چرم که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع رنگ صنعتی

با توجه به اینکه رنگ صنعتی نقش مهمی در نگهداری تجهیزات و حفاظت آنها در مقابل عوامل از بین برنده دارد میتوان گفت که رنگ صنعتی و انواع مختلف آن پوشش محافظت هستند که سبب جلوگیری از آسیب های احتمالی مانند خراش و ساییدگی و ضعیف شدن تجهیزات فلزی، پلاستیکی، چوبی و سایر مواد تشکیل دهنده ابزارآلات و محیط های صنعتی بوده وضمن زیبا سازی و ایجاد جلوه و نمای مطلوب از آنها حفاظت می کنند.

انواع رنگ صنعتی

انتخاب هماهنگ با وسایل و ابزار آلات یک مجموعه و پوشش های صنعتی هنگام انجام کار نقاشی بسیار مهم و حیاتی است. به مقاومت و دوام مطلوب در طول زمان کمک می کند. با شناخت و داشتن آگاهی از مواد تشکیل دهنده رنگ مورد نظر می توان کاربردی موثر و مفید داشته باشد. از اتلاف وقت و هزینه اضافی و هدر رفتن امکانات جلو گیری میکند.

در این متن سعی میکنیم تا حد امکان اطلاعات ارزشمندی به شما عزیزان ارائه کنیم تا به کمک شما در زمان تصمیم گیری و انتخاب یک رنگ صنعتی و انجام یک رنگ آمیزی موثر و با دوام و با صرفه اقتصادی بیایم. تا از هدر رفت سرمایه که قاعدتا با زحمت فراوان حاصل شده است جلو گیری کنیم.

مواد تشکیل دهنده رنگ های صنعتی

سه قسمت پایه و اصلی که در همه رنگ های صنعتی بکار میروند عبارت اند از :

۱.     پایه اصلی

معمولا از دو قسمت رنگ پایه و رنگ دانه تشکیل شده است. رنگ پایه ها ماده اصلی و یا پایه اصلی رنگ هستند. از مواد گوناگونی تهیه می شوند که ادامه بحث از این مورد خیلی تخصصی شده و به درازا می کشد. قسمت دوم از پایه رنگ ها را رنگ دانه ها تشکیل میدهند که در اصل باعث تنوع رنگ میشوند و استفاده از رنگ دانه های متفاوت باعث ایجاد رنگهای مختلف می شود. رنگ دانه ها از ذرات ریز و جامد کریستالی ساخته می شوند. شکل های هندسی گوناگون دارند، ماندد کروی، مکعبی و مسطح هستند.

۲.     حلال ها

حلال ها در رنگ ها استفاده می شوند که به صورت مایع در بازار وجود دارند. قسمت اول رنگ پایه و رنگ دانه ها هستند که در خود حل می شوند.

به دو دسته تقسیم می شوند.

فرارمانند نفت، تینر.

غیر فرار مانند آب.

۳.     مواد افزودنی

این مواد که درصد بسیار اندکی از حجم و وزن رنگ ها را شامل میشوند مثلا در حد یک درصد وزن رنگ ولی بسیار از نظر پایداری و دوام رنگ در مقابل عوامل محیطی دارای اهمیت بوده و موثر هستند. با تغییر نسبت این مواد میتوان اشکال متنوعی از رنگ را ساخت که قابلیت های متفاوت و کاربرد های گوناگونی داشته باشد.

مواد افزودنی به رنگ صنعتی

موارد بالا خلاصه ای بسیار کوتاه و در حد آشنایی اولیه با انواع رنگ صنعتی بود که از نظرتان گذشت وبرای آن عده ای که با این گونه مواد به صورت تخصصی سر و کار داشته باشند البته که کافی نخواهد بود و نیاز به تحقیق و مطالعه چندین کتاب و مقاله تخصصی است .ولی برای کسانی که برای خرید رنگ و استفاده از آن به فروشگاه ها مراجعه می کنند داشتن اطلاعاتی در این حد شاید مفید باشد. تا هنگام توضیح و معرفی کالا توسط فروشندگان اندکی آگاهی و آشنایی با مواد تشکیل دهنده آن داشته باشیم.

پر مصرف ترین و معروف ترین رنگهای صنعتی

بیشترین رنگ های صنعتی که در بازار موجود و مورد استفاده قرار می گیرند رنگ های آپوکسی و رنگ پلی اورتان کف می باشد. که در اغلب شرکت های سازنده تولید و در همه فروشگاه های رنگ موجود هستند. این دو نوع رنگ با توجه به کارآیی بالا و خرید و فروش بیشتر رنگ های صنعتی اصلی و معروف بوده که هریک به صورت های مختلف و در زیر مجموعه های متنوع تولید و به بازار فروخته میشوند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/243077

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.