http://didshahr.ir/242914

01:42 :: 1401/05/03

ارتودسنی بزرگسالان یا همان اصطلاح ارتودنسی در سن بزرگسالی می باشد.

RE13 193

سن فرد هیچ گونه محدودیتی برای انجام ارتودنسی ایجاد نمی کند. در واقع اگر فرد دارای دندانی سالم باشد در هر سنی می تواند آن را مرتب و جابجا کرد. امروزه بیشتر افرادی که برای طرح لبخند مراجعه میکنند بزرگسال هستند. در حقیقت اگر ناهنجاری و مشکلات دهان و فک دارید برای درمان آن هم هنوز دیر نیست.

بهترین سن انجام ارتودنسی بزرگسالان چه سنی است؟

افراد زیادی بدون داشتن آگاهی با ارتودنسی بزرگسالان موافق نیستند. اما عاملی که تعیین می کند شما گزینه خوبی برای انجام ارتودنسی هستید یا خیر. در حقیقت سن شما نیست بلکه نوع عارضه، سلامت عمومی، بیماری های پریودنتال، سلامت دهان و دندان می باشد.

جالب است بدانید بیماری های پریودنتال یا همان بیماری لثه می تواند سبب از بین رفتن استخوانی شود که دندان ها را حمایت می کنند. این بیماری در سن بزرگسالی بیشتر دیده می شود. اگر در بزرگسالی به این عارضه دچار شده باشید انجام ارتودنسی متحرک یا دیگر روش ها مقدور نیست. چرا که ارتودنسی با جابجا کردن آرام و ملایم دندان ها در درون استخوان صورت می گیرد.

همچنین افراد مبتلا به این بیماری با انجام ارتودنسی امکان دارد بیماری آنها تشدید یابد. هرچند از بین رفتن استخوان دندان مانعی برای ارتودنسی نیست اما باید قبل از انجام این طرح لبخند این بیماری را مشخص و کنترل و درمان کنید.

مدت زمان ارتودنسی بزرگسالان

مدت زمان ارتودنسی بزرگسالان با توجه به انتظارات و نیاز های شخصی فرد به طور تقریبی از ۶ تا ۳۶ ماه طول خواهد کشید. هرچند مدت ۶ تا ۳۶ یک مدتی تقریبی می باشد و می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی کم و زیاد شود. پس از انجام معاینه و گرفتن تصویر از فک و صورت شما و در نظر گرفتن فاکتورهای زیر آقای دکتر مسعود داودیان قادر خواهد بود بازده زمانی درمان را به شما اعلام کند:

 • میزان اختلال دندانی و فک
 • میزان رعایت بهداشت دهان و دندان
 • پیگیری دوره درمان از سوی مراجعه کننده
 • سلامت دندان ها
 • روش درمان ارتودنسی
 • انتخاب تجهیزات برای انجام ارتودنسی

ارتودنسی در سن ۴۰ سالگی

ارتودنسی بزرگسالان آن هم در سن ۴۰ سالگی آیا امکان دارد؟ هرچند یکی از فاکتورهای مهم در ارتودنسی سن بیمار می باشد. به نحوی که هرچه سن و سال بیمار کمتر باشد دوره درمان کوتاه خواهد بود و این متخصص ارتودنسی است که تصمیم میگیرد برای شما چه روش درمانی انتخاب نماید. چرا که در سن کم استخوان های فک و دندان های هنوز در حال رشد می باشند. مثلا برای دخترها سن ۸ سالگی و برای پسرها سن ۹ سالگی مناسب ترین زمان برای انجام ارتودنسی است. اما در حالت کلی سن بیمار برای انجام ارتودنسی تنها فاکتور آن نیست بلکه شدت مشکل و نوع ناهنجاری دندان ها، سن، زمان و دوره درمان را تعیین می کند.

مراحل ارتودنسی بزرگسالان – متخصص ارتودنسی

انجام درمان ارتودنسی به نحوی است که فقط با جلسه اول و انجام معاینه، درمان صورت نمی گیرد. بلکه مراحل ارتودنسی بزرگسالان روندی طولانی مدت است که ممکن است تا ۳ سال به طول انجامد. مراحل درمان توسط متخصص ارتودنسی انجام می شود. مراحل انجام ارتودنسی را می توان به شرح زیر بیان نمود:

 1. مشاوره
 2. معاینه بیمار توسط متخصص
 3. قالب گیری ارتودنسی
 4. تصویربرداری از دندان
 5. برنامه ریزی برای دوره درمان
 6. راهنمای بهداشت دهان و دندان
 7. انتخاب روش انجام ارتودنسی
 8. قرار دادن دستگاه ارتودنسی
 9. میزان اثر بخشی دستگاه ارتودنسی
 10. معاینه منظم

RE13 194

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی بزرگسالان آن هم از نوع متحرک می تواند به روش پلاک متحرک فک پایین یا پلاک متحرک فک بالا یا هر دو انجام شود. پلاک متحرک می تواند حرکات فک های بالا و پایین را هدایت کند. این پلاک های ارتودنسی متحرک می تواند به صورت ریتینر در انجام ارتودنسی مؤثر باشد.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

جالب است بدانید ارتودنسی بزرگسالان به روش ارتودنسی نامرئی یکی از روش های انجام ارتودنسی است که در بین بزرگسالان بسیار متقاضی دارد. ارتودنسی نامرئی می تواند به روش های ارتودنسی با پلاک های بی رنگ، ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی با مواد همرنگ انجام شود. در این روش دستگاه ارتودنسی بر روی دندان های قابل مشاهده نیست. به عبارت دیگر با باز کردن دهان خود بیمار دستگاه ارتودنسی را نمی توان دید.

منظور از انجام ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی بزرگسالان به روش ثابت در بین بزرگسالان مورد توجه است. بهتر است بدانید ارتودنسی ثابت بیشتر برای منظم و مرتب کردن دندان ها برای سن بزرگسالی و روش متحرک بیشتر برای سنین نوجوانی و کودکان استفاده می شود.

هرچند این مطلب یک قانون نمی باشد و با توجه به حرکت دندان ها هر نوع روشی که لازم باشد متخصص تشخیص داده و اجرا می نماید.

بهترین کلینیک ارتودنسی کدام است؟

کلینیک ارتودنسی به مراکزی گفته می شود که در آنجا به درمان ناهنجاری ها و مشکلات فک، ریشه دندان و دندان ها می پردازد. کلینیک سیمادنت با مدیریت دکتر مسعود داودیان با بیش از ۱۲ سال سابقه درخشان در حوزه درمان ارتودنسی و انجام مشاوره توانسته است یکی از مراکز فعال و معتبر در این حوزه درمانی باشد. جهت دریافت مشاوره و انجام ارتودنسی در هر رده سنی می توانید به صورت حضوری یا از طریق وب سایت https://dr-davoudian.com اقدام نمایید.

مینی اسکرو چیست؟

گاهی در ارتودنسی بزرگسالان متخصص مجبور می شود از روش های پیچیده تری برای مرتب و منظم کردن دندان ها استفاده کند. یکی از این روش ها بکار بردن روش مینی اسکرو است. روش مینی اسکرو بیشتر برای انتقال دندانهای کج و یا حذف فاصله بین دندان ها استفاده می شود.

نحوه انجام ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان به مجموعه کارها و اقداماتی از جمله درمان نامنظمی و ناهنجاری دندان ها و جلوگیری از نامرتبی و رفع به موقع آن می باشد. هرچند انجام ارتودنسی در بزرگسالی نیز انجام می شود اما درمان آن در کودکی مدت زمان درمان را به شدت کاهش می دهد. همچنین از تشدید شرایط ناهنجار دهان و دندان جلوگیری می کند.

هزینه ارتودنسی بزرگسالان

هزینه ارتودنسی بزرگسالان به فاکتورهای متعددی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

 • میزان تجربه و تخصص دندانپزشک
 • سن بیمار
 • طول دوره درمان
 • هزینه درمان
 • بیماری های دهان و دندان

دوره درمان ارتودنسی طولانی و البته پر هزینه است. شاید افرادی زیادی به همین دلیل از انجام ارتودنسی تمایلی از خود نشان نمی دهند. اگر تصمیم به انجام ارتودنسی دارید حتما با مراجعه به وب سایت http://dr-davoudian.com اطلاعات کامل را کسب نمایید.

 • لینک کوتاه
 • https://savalankhabar.ir/242914

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *