http://didshahr.ir/242452

02:21 :: 1401/06/19

تندباد گرمیج که میتوان از آن به عنوان نشانه ی نزدیکی پاییز یاد کرد از ۲۲ شهریور در پهنهء مرکزی استان اردبیل ، غرب گیلان و نقاطی از شمالغرب وزیدن می گیرد.

نخستین گرمیج پاییزی در راه اردبیل

ساکنان غرب گیلان ، اردبیل و شرق آذربایجانشرقی همچنان متاثر از زبانهء ناوه و پرفشار شمالی با هوای بطور نسبی سرد ، آسمان اغلب ابری و گاهی مه آلود و در نقاطی با ریزش متناوب باران مواجهند.

پیرو پیش آگاهی ها چهارشنبه بر گسترهء بارش افزوده شد به گونه ای که ایستگاههای فرودگاه اردبیل ، سرعین ، نمین ، گرمی ، آستارا ، اسب یونی ، انزلی ، تالش ، رشت ، بیله سوار و … بارانی بودند.

این ناپایداریها به صورت کم‌رنگتر تا شنبه و هوای بطور نسبی سرد و اغلب ابری تا دوشنبه در این مناطق ادامه می یابد.

باد بطور نسبی شدید و آسمان ابری و گاهی ‌با مه و باران ریزه و کاهش دمای کمینه سحرگاه به ۱۰ درجه ‌بالای صفر هوای اردبیل را پاییزی و ساکنان منطقه را به پوشیدن لباسهای ضخیم و در ارتفاعات بالای ۱۵۰۰ متر به روشن کردن بخاری وادار کرده است.

نقشه های تراز نزدیک به زمین نشانگر کاهش فشار بر فراز خزر و پهنهء مرکزی استان اردبیل از روز سه شنبه برابر با ۲۲ شهریور است که نتیجهء شکل‌گیری چنین الگویی وزش تندباد گرمیج از حوالی این روز در مناطق یاد شده است.

باتوجه به شدت طوفان که هنگام عصرهای سه شنبه تا پنجشنبه میتواند از یکصد کیلومتر بر ساعت فراتر برود‌ و احتنال خسارت آمادگی در برابر این پدیده ی جوی و رعایت احتیاط توصیه میشود.

به نظر میرسد تندباد گرمیج که دما را بطور موقت افزایش خواهد داد پیش درآمد جبههء سردی باشد که با احتمال زیاد هفته ی پایانی تابستان به منطقه نفوذ میکند.

پیش بینی های دقیقتر به آگاهی میرسند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/242452

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *