http://didshahr.ir/242291

06:57 :: 1400/11/15

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: با اقدامات پیشگیرانه صورت گرفته، استان اردبیل عاری از هرگونه آلودگی به ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.

هشدار دامپزشکی در پی رخداد آنفلوانزای پرندگان

بهلول تکلوی اظهار داشت: هرچند استان از لحاظ آلودگی به ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پاک است؛ امابه دلیل گذر پرندگان مهاجر و وحشی از آسمان استان طیور در معرض احتمال آلوده شدن قرار دارد و ضروری است برای حفظ و تثبیت این وضعیت همه روستائیان طیور خود را محصور کرده و از تماس آن‌ها با پرندگان مهاجر جلوگیری کنند.

وی بیان کرد: در حوزه طیور صنعتی مسئولان فنی بهداشتی در فارم‌ها و مزارع مستقر بوده و طیور را ویزیت دوره‌ای می‌کنند و در صورت وجود مشکل و برخورد با موارد مشکوک در سریع‌ترین زمان ممکن مراتب را به دامپزشکی استان گزارش می‌کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل اظهار کرد: در این راستا امسال بیش از 15 هزار مورد نمونه برداری از فارم‌های صنعتی طیور استان اردبیل انجام و به آزمایشگاه‌های مرجع سازمان دامپزشکی ارسال شده است.

تکلوی با بیان اینکه برای اجرای طرح واکسیناسیون رایگان طیور استان اردبیل در سال جاری 13میلیارد ریال اعتبار دولتی هزینه شده است، افزود:تا پایان سال هشت میلیارد ریال اعتبار جدید برای خرید واکسن و ادامه اجرای طرح واکسیناسیون دام و طیور این استان هزینه خواهد شد.

وی از توزیع 120میلیون و 467 هزارو 723 دز واکسن طیور در سال جاری خبر داد و افزود: این میزان واکسن برای پیشگیری از بیماری‌های مختلف واگیردار طیور در مزارع و فارم‌های پرورش طیور استان مصرف شده است.

وی اضافه کرد:علاوه بر کنترل و مراقبت‌های ویژه از مرغ‌های صعنتی و بومی، در حوزه حیات وحش نیز عملیات مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست و در قالب گشت‌های تیمی مشترک انجام می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل اظهار کرد: با رصد و پایش انجام شده در حال حاضر استان اردبیل عاری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی و بومی است و اگر هشدار‌ها و توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی مورد توجه جدی قرار گیرد هیچگونه مشکلی در حوزه تولید مرغ و تخم مرغ وتا گذر فصل سرما از استان وجود نخواهد داشت.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل از آماده‌باش کامل اداره کل دامپزشکی و تجهیز تیم‌های واکنش سریع، پیشگیری، کنترل و مهار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در راستای رصد و پایش شبانه‌روزی این بیماری در استان خبر داد.

پرنده گنجشک

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/242291

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.