http://didshahr.ir/241185

01:47 :: 1400/11/05

کولاک شدید اردبیل که از ابتدای این هفته و درپی توقف بارش برف به واسطهء وزش تندباد با شدت و ضعف متناوب در نقاط مختلف پهنهء مرکزی استان آغاز شده به آرامی درحال فروکش است.

برف

این فروکش کولاک برف دو علت دارد : ۱- افزایش حدود پنج درجه ای دما ناشی از وزش باد گرمیج با منشأ مناطق بطور نسبی گرم جنوبی و در نتیجه افزایش سفتی و قابلیت چسبندگی دانه برفها به گونه ای که در مقابل تندبادها مقاوم ‌بوده و به هوا بلند نمیشوند. ۲- کاهش تدریجی شدت طوفان.

ادامهء این پدیده امروز حجم هنگفتی از برف و یخهای شهر اردبیل را ذوب کرد.

طوفان برف و کولاک که در نقاط مستعد مانند زمینهای بلند در معرض وزش بادهای سخت و سرد ؛ شهرکهای حاشیهء اردبیل و گذرگاههای بعضی خیابانهای کولاک گیر اردبیل و نیر و شهرها و ‌روستاهای پیرامون شدت دارد از سه روز قبل مشکلات فراوانی را برای ساکنان این نقاط به وجود آورده است. این پدیده علاوه بر کاهش دید افقی در گذرگاههایی که بطور عمده ازسوی مردم و تا اندازه ای توسط نیروهای شهرداری برفروبی شده اند حجم هنگفتی از برفها را روی هم انباشته و دوباره معابر را مسدود می کند.

طوفان گاهی با شدت ۱۰۵ کیلومتر در ساعت در بعضی نقاط و به ویژه پیرامون‌ اردبیل ؛ سرعین ؛ نیر و اطراف فرودگاه تا ساعات نخست سحرگاه پنجم بهمن ادامه می یابد ولی از آن پس با نفوذ جریانهای فرعی شمالی از شدت باد کاسته شده و هوا‌ سه تا پنج درجه دوباره سرد میشود.آسمان پهنهء مرکزی اردبیل تا پنجشنبه نیمه ابری گاهی ابری با احتمال بارش خفیف ‌برف در بعضی نقاط به ویژه دامنهء کوهها انتظار میرود.

پیرو پیش آگاهی ها یک موج بسیار سرد و برفی از سحرگاه پنجشنبه وارد شمالغرب میشود که دربارهء نحوهء اثرگذاری آن به زودی اطلاع رسانی میشود.

هوالعلیم ؛ مسعود‌ وسیله ایردموسی

کولاک شدید اردبیل درحال فروکش است

کولاک شدید اردبیل درحال فروکش است

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/241185

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.