http://didshahr.ir/240995

03:35 :: 1400/11/03

چرا برودت اعلامی اردبیل کمتر از واقعیت است؟

هوای کوه و دماهای عجیب

طی چند ‌روز گذشته پس از توقف بارش سه مرحله ای و سنگین برف در اردبیل سرمای طاقت فرسایی بر منطقه حاکم شده اما چرا دمای ثبت شده در ایستگاه مرکزی بسیار کمتر از سرمایی است که در واقعیت بر این شهر حاکم است؟

یک علت این موضوع‌ تفاوت وضعیت هوای‌ حاکم بر ایستگاه و خود شهر اردبیل در سطح میکروکلیما (هوای محلی و محدودهء کوچک) است. یعنی درحالی که همهء شرایط شامل صافی آسمان؛ عدم وزش باد ؛ وجود برف سنگین و … در محدودهء داخل شهر برای افت شدید دما فراهم است عوامل مختلفی مانند نفوذ زبانهء بسیار کوچکی از جریان جنوبی موسوم به گرمیج و ابری یا مه آلود‌ بودن آسمان بر فراز محدودهء محلی ایستگاه ، دما را بالا کشیده و مانع از ثبت دماهای بسیار پایین میشود و این درحالیست که در خود شهر (به واسطهء فراهم بودن شرایطی که اشاره گردید) هوای بسیار سردی حاکم است.

نمونهء چنین وضعیتی طی دو‌ شب و سپیده دم گذشته پس از توقف بارش سنگین ‌برف در اردبیل را شاهد بودیم و درحالیکه ساکنان محدوده داخل شهر با سرمای بسیار شدید که تا منفی ۳۰ درجه تخمین زده می شد مواجه بودند کمینهء دما در ایستگاه مرکزی این شهر منفی ۹ درجه ثبت و اعلام شد.

خطاهای آشکار سیستمی و فنی نیز در این‌ زمینه دخیل هستند به این معنی که در تجهیزات و دستگاه های ایستگاه های هواشناسی که پارامترهای مختلف جوی را بطور خودکار ثبت می کنند‌ گاهی اشتباه های فاحشی بروز می کند. نمونه های مستند زیادی از اینگونه اشتباه ها را در آرشیو داریم که انشأالله سر فرصت مناسب در اختیار عزیزان قرار می دهیم.

باتاسف یکی از ایرادهای مهم به ایستگاههای هواشناسی ناکافی بودن تعداد آنها به ویژه در شهرهای بزرگ است.

عدم تطابق پارامترهای جوی با واقعیت موجود در شهرستانهای مختلف مسبب مشکلات زیادی بوده و به نوعی اجحاف در حق مردم این مناطق است.

چرا باید ساکنان یک شهر در هوای بسیار گرم و ‌یا بسیار سرد حدی به سر ببرند اما اعلام غبرواقعی پارامترها وضعیت منطقه را عادی نشان بدهد؟

این موضوع در زمینهء دیگر پارامترها نیز صادق است. برای مثال گاهی در ایستگاه هواشناسی یک شهر بارش رگباری سنگینی اتفاق می افتد و در زمان کوتاهی حجم عظیم باران میبارد درحالیکه در دیگر‌ نقاط شهر و حتی شهرستان خبری از بارش نیست و یا بسبار کم ‌است و در نتیجه میزان بارندگی سالانه آن زیاد اعلام میشود که ‌بطور‌ یقین در برنامه ریزی و‌ موارد دیگر پیامدهای منفی دارد.

عکس موضوع نیز صادق است ممکن‌ است حجم فراوان باران در محدودهء شهرستان ببارد و منطقه را دچار مشکل بکند‌ اما چون‌ در ایستگاه بارش نبوده و یا مقدارش کم بوده میزان آن پایین اعلام میشود.

برای رفع این معضل باید در هر کدام از دروازه های شهرهایی به گستردگی اردبیل دست کم یک ایستگاه برای ثبت بارش ؛ دما ؛ رطوبت و‌ باد وجود‌ داشته باشد.

مسعود وسیله ایردموسی

برف

وقوع دماهای عجیب در استان اردبیل!

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/240995

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *