http://didshahr.ir/240729

12:55 :: 1400/11/01

پیرو پیش آگاهی ها ساکنان شمالغرب در هوایی سرد و ریزش شدید برف و کولاک با ماه دی خداحافظی کردند.

کولاک برف

آغاز بهمن با کولاک برف و سرمای شدید


برف تازه ای به ارتفاع تقریبی ۲۰ سانتیمتر که روی حجم انبوه برفهای انباشته شده در اردبیل بارید صحنه هایی نادر ؛ ‌زیبا و دیدنی از جلوه های زمستان را در این شهر به تماشا گذاشت ولی باتوجه به اختلالاتی که ایجاد کرد اغلب با نگرانی همراه شد.

بسیاری از مردم اردبیل که دست کم ۵۰ زمستان را در این شهرستان تجربه کرده اند بر این باورند که چنین برف ؛ کولاک و سرمایی را تاکنون در منطقه ندیده اند. البته طی دهه های ۵۰ و ۶۰ و در بعضی از سالهای سه دههء گذشته برفهای سنگین با ارتفاع بیش از نیم متر در اردبیل باریده ولی با لحاظ ماندگاری ؛ سه بار بارش چشمگیر ؛ سرمای شدید و ادامه دار و طوفان سرد و برفی مداوم چند روزه در فواصل توقف بارش بطور یقین اوضاع جوی یک هفتهء اخیر اردبیل دست کم طی نیم قرن گذشته بیسابقه است.

نقشه های سینوپتیک و تصاویر ماهواره از عبور مرکز سیستم از فراز شمالغرب حکایت دارند که پیامد آن توقف ناپایداریها از ساعات اولیه سحرگاه جمعه است ولی با وجود ترافهای فرعی در عقبهء ناوه انتظار داریم روز جمعه در بعضی نقاط شمالغرب آسمان ابری و مه آلود شده و در نقاطی گاهی برف‌ پراکنده به وقوع ‌بپیوندد.

از شنبه برابر با ۲ بهمن تا اواخر هفته هوای پایدار بر فلات ایران حاکم میشود ولی در شمالغرب و ‌بعضی نقاط غرب کشور ‌سرمای شدید بیداد‌ خواهد کرد. شرایط فراهم باشد دما در بعضی ایستگاهها ازجمله اردبیل (اگر ایستگاههای هواشناسی بازی در نیاورند!!!!!) تا منفی ۳۸ افت کرده و رکورد کمینهء مطلق را می شکند.

باد گاهی با سرعت ۷۵ کیلومتر بر ساعت روز جمعه در پهنهء مرکزی استان اردبیل و بعضی شهرستانهای جنوبی آذربایجان شرقی وزیدن می گیرد که به تدریج در طول روزهای آینده بر شدت آن افزوده شده و‌ به ۹۵ کیلومتر خواهد رسید.باتوجه به حجم سنگین برف در منطقهء اردبیل از جمعه تا ۳ روز آینده کولاک و بوران اختلال آفرین خواهد شد.

‌دوشنبه با کاهش فشار ستون‌جو‌ از شدت سرما حدود پنج درجه کاسته میشود اما همچنان هوا به خصوص در شبها سرد خواهد ماند.

 مسعود وسیله ایردموسی


برف

کولاک برف پدیدهء عمده تا اواخر هفته

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/240729

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *