http://didshahr.ir/240286

07:07 :: 1400/10/27

مدیرکل محیط زیست استان اردبیل گفت: اردبیل یکی از استان‌های دارای هوای پاک و عاری از آلودگی در سطح کشور است.

سعید شهند

سعید شهند افزود: از ابتدای امسال تاکنون حتی یک روز هم هوای این استان ناسالم و خطرناک برای تمامی گروه های سنی گزارش نشده است.

وی با اشاره به اینکه وجود هوای پاک موهبت الهی است و باید قدر این نعمت را دانست، بیان کرد: تداوم این روند و داشتن هوای پاک و عاری از هرگونه آلودگی نیازمند اراده ملی و مشارکت عمومی است.

وی با بیان اینکه داشتن هوای پاک و محیط زیست سالم حقوق عامه بوده و حق الناس است، اظهار کرد: همه آحاد مردم باید برای داشتن هوای پاک و محیط زیست سالم تلاش کنند چرا که فرزندان ما و نسل های بعدی درباره عملکرد ما در این حوزه در آینده قضاوت خواهند کرد.

مدیرکل محیط زیست استان اردبیل شعار امسال هفته پاک را “هوای پاک، اراده ملی و حقوق عامه” عنوان کرد و گفت: برنامه های متنوع مختلفی در نقاط مختلف استان به مناسبت این هفته در حال برگزاری است.

شهند اضافه کرد: روز چهارشنبه ۲۹ دی ماه به مناسبت روز ملی هوای پاک در ۱۴ مرکز فعال معاینه فنی خودروی سبک و سنگین در سطح استان به مراجعه کنندگان بابت صدور معاینه فنی ۵۰ درصد تخفیف داده خواهد شد.

وی سخنرانی مدیران محیط زیست قبل از خطبه های نماز جمعه، بازدید رایگان مردم از موزه حیات وحش، برگزاری همایش زیست‌محیطی با موضوع هوای پاک، برگزاری همایش مدیریت سبز، زباله شهری و فرصت های صیانت از محیط زیست برای روسای شوراهای اسلامی شهر و شهرداران استان، بازدید از مراکز معاینه فنی خودرو ، تشدید برخورد با خودروهای دودزا، آلاینده و فاقد معاینه فنی، برگزاری کارگاه های آموزشی در مدارس، برگزاری مسابقه نقاشی و عکاسی برای کودکان و حضور کارشناسان در برنامه های صدا و سیما و خبرگزاری ها را از جمله دیگر برنامه های اداره کل محیط زیست استان ذکر کرد.

غروب هوا

راه اندازی ایستگاه اندازه گیری سنجش کیفیت هوا در اردبیل ضروری است

دیرکل محیط زیست استان اردبیل گفت: راه اندازی حداقل ۲ ایستگاه اندازه گیری سنجش کیفیت هوا در اردبیل ضروری است.

شهند با بیان اینکه هم اکنون یک ایستگاه اندازه گیری سنجش کیفیت هوای محیط جنب موزه حیات وحش اردبیل واقع در خیابان دانشگاه فعال است، افزود: با اینکه اردبیل از لحاظ هوا شهر پاک محسوب می شود اما برای سنجش و آگاهی عموم از میزان گرد و غبار و آلودگی هوا در این شهر راه اندازی ایستگاه های جدید سنجش کیفیت هوا در اردبیل ضروری است.

وی خواستار اختصاص بودجه لازم برای تهیه و نصب ایستگاه اندازه گیری سنجش کیفیت هوا در اردبیل شد و اظهار کرد: تابلوهای نمایشگر نصب شده این ایستگاه ها وضعیت هوا در حالت پاک، سالم، ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم برای همه افراد و خطرناک را نشان می دهد.

او با اشاره به اینکه در اکثر شهرهای بزرگ کشور مانند تهران، تبریز و ارومیه شهرداری ها نسبت به نصب ایستگاه های اندازه گیری سنجش کیفیت هوای محیط شهری اقدام کرده است، بیان کرد: انتظار می رود شهرداری اردبیل نیز برای نصب ایستگاه های اندازه گیری سنجش کیفیت هوا در نقاط مختلف شهر اقدام کند.

وی از صدور مجوز زیست محیطی به ۲۳ پروژه بزرگ تولیدی و صنعتی در ۲ سال اخیر در استان خبر داد و اضافه کرد: این امر بیانگر این است که اردبیل در حال تبدیل شدن به استان صنعتی است، ولی باید این صنعتی شدن باعث بی توجهی به محیط زیست نشود.

21 واحد آلاینده در استان اردبیل شناسایی شده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از شناسایی ۲۱ واحد تولیدی و صنعتی آلاینده محیط زیست در ۹ ماه امسال در این استان خبرداد.

شهند با بیان اینکه بر اساس گزارش کارشناسان و سوابق پایش خود اظهاری و غیرخود اظهاری ۲۱ واحد آلاینده شناسایی شدند، گفت: از این تعداد ۱۴ واحد در حوزه پساب و چهار واحد نیز در حوزه آلاینده هوا هستند.

وی تصریح کرد: تذکرات لازم به مسئولان واحدهای تولیدی و صنعتی آلاینده داده شده تا در اسرع وقت نسبت به رفع آلایندگی محیط زیست اقدام کنند.

او به پایش مستمر مقدار آلایندگی محیط زیست واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و افزود: واحدهایی که نسبت به رفع آلایندگی خود اقدام کنند از فهرست واحدهای آلاینده خارج خواهند شد.

وی اظهارکرد: در صورتی که واحدهای تولیدی آلاینده، استانداردها و ضوابط حفاظت از محیط زیست را رعایت نکنند، طبق تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده باید یک درصد از مبلغ فروش تولیدات خود را به عنوان عوارض آلایندگی پرداخت کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل وجود مستندات قانونی لازم از جمله نتایج طرح خوداظهاری واحدها و نمونه‌برداری‌های آزمایشگاهی را در ارتباط با حذف و اضافه شدن واحدها در لیست صنایع آلاینده مهم ارزیابی کرد.

شهند از پایش مستمر مقدار آلایندگی محیط زیست واحدهای تولیدی استان خبرداد و بیان کرد: در ۹ ماه امسال هزار و ۷۲۷ مورد پایش زیست محیطی در حوزه واحدهای صنعتی، فاضلاب های صنعتی، پسماند و هوا انجام شده که از این تعداد ۹۲۳ مورد تذکر، ۳۷۲ مورد صدور اخطار زیست محیطی و ۱۰۸ مورد پرونده در محاکم قضایی تشکیل شده است.

وی با اشاره به ضرورت پایش مستمر واحدهای تولیدی و صنعتی و اطلاع از آخرین وضعیت زیست‌محیطی و آلایندگی آنها و رسیدگی به شکایت‌های مردمی در زمینه فعالیت صنایع مزاحم ادامه داد: ادارات و نمایندگی‌های محیط زیست در استان موظف هستند دقت لازم را در معرفی صنایع آلاینده به عمل آورده و بر اساس دستورالعمل‌های اعلامی اقدام کنند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/240286

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.