http://didshahr.ir/236650

01:24 :: 1400/10/29

برای اکثر افراد، جراحی کاشت مو می تواند دوباره به آن ها روحیه و اعتماد به نفس به خاطر رشد دوباره موهایشان دهد.

زخم بعد از کاشت مو

جراحی کاشت مو یک عمل بی خطری بوده و عوارض خیلی کمی دارد. از عوارض اجتناب ناپذیر کاشت مو می توان به زخم های بعد از جراحی اشاره کرد که برای افراد ناخوشایند بوده و موجب نگرانی آن ها می شود. باید بگوییم این زخم ها طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست ولی احتمال دارد در شرایط خاص مشکل به وجود آورد.

همه شما می دانید در هر روش جراحی جای زخم ها همیشه دیده می شود، ولی این قاعده برای کاشت مو صدق نمی کند. در این مطلب ما قصد داریم اطلاعات مفیدی در مورد علل ایجاد زخم های بعد از کاشت مو و روش های جلوگیری از آن را برای شما بیان کنید؛ پس با ادامه مطلب همراه ما باشید.

زخم های بعد از کاشت مو

روش های متداولی امروزه به وجود آمده است که در حداقل رساندن زخم های ناشی از کاشت مو تاثیر به سزایی دارند، اما ماندن جای زخم ناشی بعد از جراحی برای افراد هنوز مسئله نگران کننده ای است. اگر شما قصد دارید جای “زخم های بعد از کاشت مو” را به حداقل برسانید، در مرحله اول تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب جراح ماهر و مشهور است.

توجه داشته باشید که ظاهر زخم ها به روش جراحی که شما برای کاشت مو انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود. در کاشت مو فولیکول های مو را از قسمت اهدا کننده یا همان بانک مو برداشته و در قسمتی از سر که طاس است یعنی ناحیه گیرنده پیوند می دهند. فولیکول های سالم را به منظور بیشتر شدن رشد موها و تراکم آن ها، از قسمت اهدا کننده پوست سر برداشته و به ناحیه هایی که طاس است منتقل می شود. در این روش جراح مجبور به زدن برش هایی در پوست سر شده و در نتیجه باعث ایجاد زخم می شود.

به یاد داشته باشید تعداد و زیاد بودن زخم ها بستگی به روش جراحی که برای کاشت مو انتخاب کرده اید متفاوت است. انتخاب کاشت مو به روش FIT و SUT زخم های زیادی ایجاد نمی کند، ولی اگر روش FUT و روش ترکیبی را برای جراحی انتخاب کنید باعث ایجاد زخم های زیاد و بزرگی می شود.

انواع زخم بعد از کاشت مو

دو هفته بعد از جراحی، زخم ها معمولا از بین می روند اما میزان شدت و بزرگی آن ها و همین طور روند درمان در هر بیمار متفاوت بوده و به شرایط فردی بستگی دارد. این روند ممکن است در بعضی از افراد زودتر و در بعضی افراد دیرتر انجام شود. بعد از جراحی کاشت مو باید از خاریدن پوست سر خود پرهیز کنید، زیرا باعث آسیب رسیدن به فولیکول مو شده و همچنین باعث کنده شدن زخم ها می شود و به این ترتیب بهبودی به تاخیر می افتد. اگر به مراقبت های مخصوص بعد از کاشت مو دقت کنید در این صورت زخم های موقتی از بین خواهند رفت.

علائم و عوارضی که ممکن است بعد جراحی به وجود آید می توان به وسیله یخ، لوسیون های نرم کننده و داروهایی که پزشک تجویز کرده است از بروز آن ها جلوگیری کنیم. زخم های کوچکی که در ناحیه گیرنده به وجود آمده و در ناحیه اهدا کننده سوراخ های ریزی که صورت گرفته است، تقریبا حدود 15 روز به زمان برای بهبودی نیاز دارند.

زخم بعد از کاشت موی FUE

عفونت بعد از کاشت مو

پس از این که جراحی کاشت مو انجام شد با گذشت مدت کمی زخم ها قابل مشاهده هستند که به مرور زمان پوسته انداخته و محکم و تیره رنگ می شوند و در نتیجه از بین خواهند رفت. اگر بهداشت ناحیه زخم ها به خوبی رعایت شود امکان عفونت وجود نخواهد داشت. لازم است فرد بعد از گذشت 24 ساعت از عمل جراحی، سر خود را بشوید و برای این کار حتما از شامپو های مخصوصی که پزشک تجویز کرده است، استفاده کند. برای جلوگیری از عفونت باید مراکز درمانی معتبر که محیط آن کاملا استریل شده است را برای جراحی انتخاب کنید.

جای زخم بعد از FUT

جای زخم بعد از کاشت مو در روش FUT همان طور که بیان کردیم، زیاد و بزرگ بوده و در دید خواهد بود. در روش FUT، جراح یک نوار پوست را از قسمت اهدا کننده بر می دارد و برای این کار از یک تیغ استفاده می کند، در نتیجه برای بهبودی زخم ها به آن ها بخیه می زند. خط اسکار ناشی از زخم هایی که ایجاد می شود، بستگی به طول و عرض نوار پوستی که جراح برداشته، دارد.

جای زخم بعد از FIT

در کاشت مو به روش FIT  فولیکول های مو به صورت جداگانه از پوست پشت سر برداشته شده و در قسمت گیرنده کاشته می شود. در این روش جراح به کمک یک ابزاری برای ایجاد سوراخ به نام میکرو پانج استفاده می کند. میکرو پانج توانایی ایجاد یک اسکار گرد و کوچک با قطر کمتر از یک میلی متر در پوست سر را دارد.

در روش FIT صد ها یا هزاران فولیکول مو از قسمت اهدا کننده برداشته و در قسمت گیرنده کاشته می شود، در نتیجه همان تعداد جای زخم در قسمت بانک مو باقی می ماند که با چشم نمی توانید ببینید. در زمان بهبودی زخم ها شما آن ها را مثل نقاط کوچک و سفید مشاهده خواهید کرد و برای درمانشان اصلا نیازی به بخیه زدن نیست.

باید توجه داشته باشید، بعد از جراحی کاشت مو مقابل گرما و نور آفتاب قرار نگیرید. کاشت مو در مقایسه با سایر جراحی ها یک عمل کاملا ساده و بی خطر بوده و عوارض خیلی کمی دارد. اگر بعد از جراحی کاشت مو به مراقبت های ویژه ای که باید انجام دهید توجه نکنید با عوارض جدی روبرو خواهید شد.

بهبودی زخم ها بعد از کاشت مو

برای بهبودی جای زخم ناشی از کاشت مو درمان های ویژه ای وجود دارد به عنوان مثال، SUT یا Micro FIT یا میکروگراف، روش های مناسبی برای استفاده کردن درمان احتمالی اسکار به روش FUT است. همان طور که بیان کردیم در این روش ها، هزاران فولیکول مو از پوست پشت سر برش داده شده و استخراج می شوند. جراح در قسمت طاس سر یعنی همان جایی که پیوند مو می خواهد انجام شود سوراخ های ریزی به وسیله سوزن یا تیغ ایجاد می کنند و سپس به آرامی یکی یکی موها را در این سوراخ ها قرار داده و به اصطلاح می کارند و بهبودی آن بستگی به ضخامت زخم ها دارد.

کاشت موی طبیعی

چقدر طول می کشد تا جای زخم های قرمز باقی بماند ؟

بعد از جراحی کاشت مو برای درمان نواحی گیرنده و اهدا کننده به چند روز نیاز لازم است و بدون شک قرمزی سر بعد از کاشت مو مشاهده می کنید. حتما باید توجه کنید که به مدت 6 روز نباید هیچ تماسی با قسمت پیوند داشته باشید؛ زخم های ایجاد شده تقریبا بعد از 10 روز بهبود یافته و از بین می روند.

مدت زمان درمان زخم ها به چه عواملی بستگی دارد ؟

زخم هایی که بعد از کاشت مو ایجاد می شوند قرمز رنگ هستند و به مرور زمان سفید شده و در نتیجه از بین می روند. نمی توان دقیقا مدت زمان قطعی را برای شما بگوییم، چون هر فرد واکنش جدا برای جراحی کاشت مو دارد. مدت بهبودی و از بین رفتن عوارض در هر فرد متفاوت است. اگر از نظر قاعده کلی بخواهیم بیان کنیم افرادی که سفید پوست هستند و پوست روشنی دارند، قرمزی پوست آن ها دیرتر از بین می رود.

مدت زمانی که لازم دارید به زندگی عادی خود برگردید بستگی به عوامل زیر دارد:

  1. در ناحیه اهدا کننده چه مقدار از موها برای مخفی کردن علائم جراحی باقی مانده است.
  2. شمار پیوند موهایی که در نواحی گیرنده پوست سر شما کاشته شده است. در صورت زیاد بودن تعداد پیوند های به وجود آمده، زخم های بیشتری نیز ایجاد خواهد شد.
  3. مدت زمان درمان در هر فرد متفاوت خواهد بود در بعضی از افراد تنها 3 هفته زمان می برد تا علائم جراحی کامل از بین برود، ولی در برخی افراد تا چهار ماه طول می کشد.

زخم های ایجاد شده بعد از کاشت مو قابل دیدن است؟

برش هایی که در طول جراحی در پوست سر شما صورت می گیرد آنقدر ریز هستند که با چشم قابل مشاهده نیستند، مگر اینکه به صورت مسلح به آن ها نگاه کنید.

کسانی که روش FUE را برای کاشت مو انتخاب می کنند بعد از جراحی می توانند موهای خود را کوتاه کنند. برای مخفی کردن هر یک از زخم ها، باقی ماندن یک یا دو سانت از موها کافی است. اگر شما قصد دارید بعد از جراحی کاشت مو اقدام به کوتاه کردن موهایتان کنید، روش FUE بهترین گزینه برای شما خواهد بود. همان طور که برای شما بیان کردیم، در زمان کاشت مو اولین کاری که مهم و ضروری بوده و همچنین از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود، انتخاب پزشک ماهر و معروف است. حتما در زمان جراحی کاشت مو در انتخاب پزشک دقت کرده و قبل از عمل در مورد ماهر بودن جراح تحقیق کنید تا با عوارض کم، عالی ترین نتیجه را در پیوند موهایتان داشته باشید.

ما در این مطلب دلیل به وجود آمدن زخم های ناشی بعد از کاشت مو را برای شما بیان کردیم و همچین به همراهی شما به بررسی پرداختیم که در چه حالت هایی به وجود می آید. مهارت پزشک در زمینه کاشت مو از اهمیت بالایی برخوردار است. پزشکی که برای جراحی انتخاب می کنید، اگر تخصص و مهارت کافی در زمینه عمل کاشت مو دارا است، دیگر شما دچار مشکل نخواهید شد و به هیچ عنوان آثار زخم روی سر شما باقی نمی ماند.

مسئله مهم بعدی که در کاشت مو از اهمیت بالایی برخوردار است، آگاهی فرد در مورد عمل کاشت و مراقبت های بعد از آن است. بیمار باید اطلاعات لازم و ضروری را بداند که بعد از جراحی از چه شامپو و چطور حمام کند و همچنین آگاهی یابد که برای مدتی مانع از تماس با زخم ها شود که این در درمان زخم ها نقش به سزایی داشته و دیگر دچار مشکل نخواهید شد. زخم های وجود آمده ناشی از کاشت مو به هیچ عنوان در پوست سر شما باقی نخواد ماند بلکه به مرور زمان بهبود خواهند یافت. می توان گفت مدت زمان باقی ماندن این زخم ها در پوست سر بستگی به تعداد فولیکول های کاشته شده دارد. هر چه تعداد فولیکول ها افزایش یابد، در نتیجه زخم های زیادی صورت گرفته و به این ترتیب مدت زمان زیادی برای درمان آن ها لازم است.

اگر شما خواستار یک جراحی طبیعی کاشت مو را دارید، در مرحله اول به دنبال پزشک ماهر باشید. پزشکی را انتخاب کنید که در مراکز درمانی مشهور کار می کند. با مراقبت های ویژه بعد از کاشت مو، آگاه شوید و بعد از جراحی مراقبت های لازم و ضروری را انجام دهید تا به مشکلی برنخورید و شاهد رشد موهایتان شوید. و در آخر باید بگوییم، کاشت مو کاملا جراحی بی خطری بوده و شما می توانید با استفاده از تحقیقات و مواردی که برایتان بیان کردیم، عوارض بعد از کاشت مو را به حداقل رسانده و از رشد موهای خود لذت ببرید.

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/236650

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.