http://didshahr.ir/230460

۰۰:۴۹ :: ۱۴۰۰/۰۶/۲۴

یک ضرب المثل معروف ایتالیایی می‌گوید: «ازدواج، مدفن عشق و شادی‌هاست!» اما به چه دلیل واقعیت‌های اجتماعی، شهروندان کشوری را که تولید ناخالص داخلی‌اش هر سال از ۱۲۰۰ میلیارد دلار فراتر می رود به این باور اشتباه عملی رسانده که ازدواج، پایان خوشی‌ها ست؟

ازدواج

اکنون سن ازدواج در میان زنان ایتالیایی به ۵/۲۷ سال رسیده است. شمار ازدواج‌هایی که به پایان می‌رسند هم در حال فزونی است. به عنوان مثال در سال ۱۳۶۹ (۱۹۹۰م)، ۴۴ هزار مورد جدایی به ثبت رسید اما این رقم در سال ۱۳۷۳ (۱۹۹۴م) به ۵۲ هزار افزایش یافت. (میان جدایی و طلاق تفاوت وجود دارد. زن و شوهر ایتالیایی پس از سه سال زندگی در دو خانه جدا، می‌توانند از یکدیگر طلاق بگیرند). یکی دیگر از موانع که مقابل روی جوانان ایتالیایی ا‌ست، رعایت‌ تشریفات هزینه‌بر ازدواج است. به عنوان مثال خرید گل و لباس سفید، برگزاری مراسم ویژه در کلیسا و نواختن موسیقی در آن و بالاخره دادن شام یا ناهار به مهمانان پرشمار، چیزهایی نیستند که بتوان از آن‌ها به راحتی گریخت. بیشتر خانواده‌های ایتالیایی، رعایت نکردن تمام یا بخشی از این تشریفات را «زایل کردن زیباترین روز زندگی» تفسیر می‌کنند به این ترتیب متوسط هزینه‌ای که داماد باید بابت انجام سنت‌های ازدواج بپردازد، حدود ۲۵ هزار دلار است که البته این مخارج پایان ناپذیرند و پس از پایان جشن ازدواج و ماه عسل، زندگی مشترک آغاز می‌شود و زن و شوهر باید هزینه‌های جدید و مستمری را تقبل کنند. مخارج بالای زندگی، اغلب هم زن و هم شوهر را وادار به کار فراوان می‌کند، زیرا یک منبع درآمد در خانه کافی نیست.

یافتن یک شغل ثابت، معمولاً برای زنان ایتالیایی بسیار دشوارتر از مردان است چنان‌که اکنون نرخ بیکاری در میان بانوان حدود ۱۶ درصد یعنی دو برابر مردان است. این گونه فشارهای محیطی، امروزه، دختران ایتالیایی را در شرایطی قرار می‌دهد که پیش از ترک والدین، وارد بازار کار شوند تا بتوانند ازدواج کنند!

کمک‌نکردن مردان ایتالیایی به همسرشان

محاسبات مرکز آمار ایتالیا(ایستات)، نشان می دهد که ۴۰ درصد زنان پس از ازدواج درمجموع حدود ۷۰ ساعت در هفته در داخل و خارج خانه کار می کنند. میزان اشتغال ۶۰ درصد باقی مانده هم تقریبا ۶۰ ساعت در هفته است. اما برخلاف زنان، حدود ۳۷ درصد مردان شاغل، در خانه به همسرشان کمک می‌کنند. مدت اشتغال این مردان همسردوست در خانه، تنها یک ساعت در هفته است! بدین ترتیب امروزه، در جامعه ایتالیا ، زنان متأهل به مراتب بیشتر از مردان، دشواری‌های زندگی را تحمل می کنند که دلیلی منطقی برای نداشتن تمایل به ازدواج است.

نویسنده : مهدیس مرادیان 

  • لینک کوتاه
  • savalankhabar.ir/230460

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *