http://didshahr.ir/229664

۱۴۰۰/۰۶/۱۲

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل گفت: سد مخزن سد یامچی به دلیل کاهش بارش و افزایش دمای هوا و وقوع خشکسالی با کاهش بیش از ۴۰ درصدی مواجه شده است.

خشکسالی سد

رئیس هئیت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل، فرماندار شهرستان اردبیل و جمعی از مدیران ذیربط از مخزن سد یامچی بازدید کردند و آخرین وضعیت منابع و مصارف آب سد مخزنی یامچی برای تامین پایدار آب شرب مرکز استان در ماههای آتی، با توجه به وقوع خشکسالی شدید در حوضه آبریز سد مخزنی یامچی را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند.

مهندس عباس جنگی مرنی در این نشست مشترک و برنامه بازدید با اشاره به وقوع خشکسالی شدید سالجاری در حوضه آبریز سد یامچی گفت: به دلیل اولویت تامین آب شرب پایدار برای شهروندان عزیز در مرکز استان، امسال مدیریت مخزن سد یامچی به دلیل کاهش بارش و افزایش دمای هوا و وقوع خشکسالی شدید در حوضه آبریز این سد و کاهش بیش از ۴۰ درصدی آورد سد یامچی، با محوریت تامین پایدار و با کیفیت آب شرب مرکز استان انجام شد و سایر مصارف پایین دست ناچارا، به حداقل رسید.

مهندس جنگی مرنی تصریح کرد: برای تامین مناسب آب شرب مرکز استان، برج تازه احداث آبگیر سد یامچی به صورت اضطراری به بهره برداری رسید و اگر این تمهیدات انجام نمی شد و عدم نظارت دقیق در منابع و مصارف آب نبود، قطعا در تامین آب شرب در تابستان و پاییز با مشکل و تنش آبی بسیار زیادتری هم در کیفیت آب شرب و هم در کمیت آن مواجه می شدیم و با این تمهیدات، موانع موجود بر سر راه تامین آب شرب به حداقل ممکن رسید و در این راه تلاش شبانه روزی و بدون حتی یک روز تعطیلی انجام شد.

فرماندار شهرستان اردبیل نیز در این بازدید گفت: انصافا با وجود وقوع خشکسالی و کمبود آب ورودی به سد در سال جاری، با همت شبانه روزی شرکت آب منطقه ای استان اردبیل علی رغم کم آبی، تامین آب شرب مرکز استان در حال انجام است و این فعالیت ها ارزنده می باشد.

مهندس مسعود امامی یگانه با اشاره به افزایش دمای هوا در منطقه و وضعیت افزایش مصرف آب شرب شهر اردبیل و کاهش بارشها و کاهش ذخیره آب سد یامچی اظهار داشت: ضرورت دارد شهروندان عزیز، ضمن صرفه جویی بیشتر در استفاده آب شرب، از مصارف بی رویه و غیر ضروری بیش از پیش اجتناب نمایند و همه سازمان ها و نهادها نیز علی رغم پایین بودن رواناب های ورودی به سد و کاهش ذخیره آب مخزن سد یامچی، شرکت آب منطقه ای استان اردبیل را در تامین آب شرب پایدار اردبیل تا انتهای سال یاری نمایند.

گفتنی است به دلیل وقوع خشکسالی شدید در منطقه، در سال جاری تاکنون، ۱۷ میلیون متر مکعب حجم آب ورودی به سد یامچی بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۴۲ درصد کاهش دارد و مصرف آب شرب نیز درصد افزایش نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

  • لینک کوتاه
  • savalankhabar.ir/229664

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *