http://didshahr.ir/229399

۱۴۰۰/۰۶/۰۸

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: در قالب طرح تحقیقاتی به ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان توسعه زیرساخت‌ها در کشت و صنعت مغان با مشارکت شرکت‌های چینی پیشنهاد شده است.

اسداله محسن زاده

اسدالله محسن‌زاده در مراسم افتتاح طرح‌های توسعه‌ای در کشت و صنعت مغان افزود: با ارائه این طرح توسعه‌ای به مسئولان کشوری برای ارائه به شرکت‌های چینی در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها زمینه اشتغال ۲ هزار نفر در این بنگاه عظیم اقتصادی در سال‌های آینده فراهم می شود.

وی مشکل اساسی کشت و صنعت مغان را در شرایط کنونی نبود سیستم آبیاری مدرن در اراضی قابل کشت و زراعت این بنگاه عظیم اقتصادی اعلام کرد و گفت: سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون مترمکعب منابع آب در کشت و صنعت استفاده می‌شود که ۸۰ درصد اراضی این مجموعه اقتصادی به صورت ثقلی بوده و تنها ۷۰۰ هکتار اراضی به شکل سیستم آبیاری مدرن در حال تولید محصول است.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با انتقاد از بی‌توجهی مدیران سابق کشت و صنعت مغان در توسعه‌نیافتگی سیستم آبیاری در مجموعه کشت و صنعت مغان افزود: اگر سالانه ۲۰۰ هکتار سیستم مدرن آبیاری اجرا می‌شد الان ۹۰ درصد اراضی به این شبکه متصل می‌شد تا افزایش تولید و راندمان مصرف منابع آب را شاهد بودیم.

محسن‌زاده بیان کرد: با انعقاد قرارداد با وزارت جهاد کشاورزی قرار است ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشت و صنعت مغان از سیستم سقلی به آبیاری مدرن تغییر وضعیت دهد که در این زمینه طرح‌های مطالعاتی در حال انجام است.

وی به زهدار بودن۲ هزار هکتار از اراضی کشت و صنعت مغان اشاره کرد و گفت: این شرایط به کاهش تولید منجر شده که ضروری است با اصلاح این فرآیند به بهبود شرایط تولید در کشت و صنعت مغان کمک کنیم.

محسن‌زاده به فرسودگی و کهنگی سیستم زیرساختی در کشت و صنعت مغان اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز باید سرمایه‌گذاری‌ها به سمت مدرن‌سازی امکانات و تجهیزات به پیش برود.

وی وسعت اولیه کشت و صنعت مغان را به عنوان بنگاه عظیم اقتصادی در شمال استان ۶۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: در حال حاضر از این اراضی تنها ۲۷ هزار هکتار در دست کشت و صنعت مغان است که ۲۳ هزار هکتار آن قابل کشت است.

کشت و صنعت مغان

محسن‌زاده واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی را یک خطای استراتژیک در ۲ سال گذشته اعلام کرد و ادامه داد: با واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی، تولید در این مجموعه متوقف شده و با توجه به اینکه بخش خصوصی تخصص و اهلیت کار را نداشت ما با تبعات منفی در عرصه تولید و نوآوری در کشت و صنعت مغان روبه‌رو شدیم.

وی اضافه کرد: نه تنها شتاب لازم در مسیر توسعه کشت و صنعت مغان محقق نشد بلکه ذخایر استراتژیک این مجموعه از بین رفت و کم‌توجهی به نیروی انسانی انگیزه کار را نیز به شدت تحت تأثیر قرار داد.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به بازگشت کشت و صنعت در هشت ماه اخیر به عنوان مجموعه دولتی یادآور شد و بیان کرد: در این هشت ماه اصلی‌ترین اولویت ما ساماندهی نیروی انسانی به عنوان اصلی‌ترین مؤلفه توسعه در این بنگاه اقتصادی بوده که در این مدت سعی شد با تأمین به موقع منابع حقوق پرسنل را حتی بدون تأخیر یک روزه پرداخت و حمایت‌های همه‌جانبه از آنها را انجام دهیم.

وی اظهارامیدواری کرد با این شرایط و بهبود وضعیت به وجود آمده بتوان طرح‌های توسعه و زیربنایی را در کشت و صنعت اجرایی کرد.

شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با داشتن اراضی وسیع زراعی، ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه‌های قند، لبنیات، فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر از شرکت‌های منحصر بفرد کشور محسوب می‌شود.

این شرکت در اجرای قانون خصوصی‌سازی در سال ۱۳۸۸ در لیست واگذاری‌ها قرار گرفت و بعد از چهار فقره آگهی درسال ۱۳۹۷ به بخش خصوصی واگذار شد.

این واگذاری با توجه به اعتراض‌هایی که بدنبال داشت در شانزدهم مهرماه سال ۱۳۹۹ با پنج رای موافق و یک رای مخالف هیات داوری ابطال شد.

  • لینک کوتاه
  • savalankhabar.ir/229399

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *