http://didshahr.ir/227935

۱۴۰۰/۰۵/۱۲

اگر شما هم مثل خیلی از پدر و مادربزرگ‌ها هر وقت نوه‌تان را می‌بینید، تبلت و گوشی‌به‌دست است و تنها سرگرمی دونفره‌تان با هم کارتون دیدن است، این مطلب می‌تواند برای‌تان مفید باشد.

کودکان بی سرپرست

چند سرگرمی ابداعی ساده بهتان معرفی خواهیم‌کرد که هم کمک می‌کند اوقات خوشی با نوه‌تان بگذرانید و هم برای هر دو نفرتان فایده‌های شناختی دارد؛ مثل بالابردن قدرت توجه، تمرکز و تقویت حافظه.

بازی حافظه

هر کدام‌تان به‌نوبت یک قسمت از خانه را انتخاب کنید و تغییراتی در چیدمان آن قسمت بدهید. در مدتی که بازیکن اول درحال جابه‌جایی است، نفر دوم باید چشم‌هایش را ببندد. بعد از باز کردن چشم‌ها یک دقیقه وقت دارد که تغییرات اتاق را حدس بزند. این بازی را متناسب با سن نوه‌تان سخت یا آسان کنید. مثلا تغییرات می‌‌تواند واضح یا خیلی مختصر باشد یا زمان حدس زدن کمتر و بیشتر شود.

نقاشی کج‌وکوله

نقاشی کردن را به شیوه‌های مختلفی می‌توانید به یک سرگرمی جدید تبدیل کنید. مثلا چشم‌های همدیگر را ببندید و هر بازیکن برای طرف مقابل تعیین کند که با چشم بسته چه چیزی باید بکشد. یا مسابقه نقاشی با دستِ مخالف راه بیندازید. یک سوژه واحد مثلا گلدان انتخاب کنید. هرکس که بتواند با دست مخالفش، گلدانی شبیه‌تر به گلدان بکشد، برنده است.

داستان خنده‌دار

اگر کتابخانه دارید، دو نفری روبه‌رویش بنشینید. هر بازیکن به‌طور تصادفی اسم سه تا از کتاب‌ها را برای یارش می‌خواند و طرف مقابل باید در مدت کوتاه یک داستان بامزه با آن‌ها بسازد. بدون کتابخانه هم می‌شود این بازی را انجام داد. روی چندتا برگه کوچک، یک‌سری کلمه غیرمرتبط بنویسید. کاغذها را تا کنید و داخل یک ظرف بریزید. هرکس در نوبت خودش، سه تا از این برگه‌ها را به‌طور تصادفی برمی‌دارد و داستان خنده‌دارش را تعریف می‌کند.

نویسنده : الهه توانا| روزنامه نگار

  • لینک کوتاه
  • savalankhabar.ir/227935

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *