انتشار : سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۲

هشدار بارشهای سیل آسا در خزر و شمالغرب

 برونداد الگوهای جوی نشان میدهد بارشهای سیل آسا و خطرناک تابستانی از پنج تا دست کم ۱۰ مرداد جنوب خزر و شمالغرب ایران را تهدید می کنند.

هواشناسی

عکسهای ماهواره و نقشه های سینوپتیک نشانگر استقرار چرخند پرقدرت بر فراز شرق دریای سیاه و یک سیکلون بر فراز مرز عراق و ایران است. این دو سیستم همگرایی دارند و با سرعت درحال نزدیک شدن به هم هستند. زبانهء آنها از حوالی ظهر امروز سه شنبه سبب بارشهای رگباری در بعضی نقاط جنوب خزر و شمالغرب میشود. از پنجشنبه با ادغام آنها و تشدید جریانهای همرفتی و ناپایداری ستون جو بر شدت و گسترهء بارشها افزوده میشود. امکان سپیدپوش‌شدن بعضی شهرها و‌ روستاها براثر حجم سنگین تگرگهای درشت هست.

باتوجه به شرایط فصل و خزندگی شبانهء ابرهای تابستان ؛ امکان زیاد شکل‌گیری روان آبهای موقت به خاطر خشکی زمین ؛ تندبادهای مقطعی و صاعقه ها میتوانند زیانبار باشند.

شبحی از سرمای پاییز در اوج تابستان

در تراز نزدیک به زمین شکل گیری الگوها حاکی از وقوع سرمایش کم سابقهء میانهء تابستان در منطقه ای از دشت پهناور اردبیل است که‌ برای وقوع چنین سرماهایی قابلیت و شهرت دارد.
باتوجه به کاهش ۲۳ درجه ای دما بارشها در بلندیهای بالای سه هزار متر به شکل برف پیش بینی میشوند. پرهیز از بیابان‌نوردی و‌ کوهپیمایی ؛ عدم اتراق در حواشی و ‌بستر رودخانه ها و ‌مسیل های خشک ؛ ماندن در زیر مکانهای سقفدار هنگام وقوع آذرخش ؛ برداشت سریع محصولات باقیمانده در کشتزارها و ‌باغها و نبردن احشام به چرا بطور جدی طی این مدت توصیه میشود.
شدت اثرگذاری سیستم از پنجشنبه تا دوشنبهء آینده انتظار میرود.

مسعود وسیله ایردموسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.