انتشار : دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳

کنتورهای مشترکان پرمصرف برق تعویض می گردد

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل با بیان اینکه ۵۸۰ هزار مشترک برق در استان اردبیل وجود دارد، گفت: قرار است کنتورهای مشترکان پرمصرف برق در استان اردبیل تعویض گردد.

 

حسین قدیمی

حسین قدیمی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: با وارد شدن به روزهای گرم تابستان در هفته جاری برنامه‌ریزی برای کنترل مصرف برق در بخش‌های خانگی، صنعتی و روشنایی معابر در حال انجام است.

وی تصریح کرد: در ۱۰ روز گذشته با کاهش دمای هوا و همچنین همراهی مشترکان در مصرف برق، ما اعمال خاموشی‌ها را شاهد نبودیم و در هفته جاری با اعلام هواشناسی و گرم شدن هوا احتمال افزایش مصرف انرژی وجود دارد.

این مسئول گفت: با توجه به دمای هوا طی روزهای اخیر ، افزایش ۲۶ درصدی مصرف برق در کشور را شاهد هستیم و با تقلیل بارهای شناور ( استفاده از لباس‌شویی و جاروبرقی ، روشنایی ادارات و منازل و…) کمبود برق و آسیب به مراکز صنعتی جبران می‌شود ، چرا که مدیریت مصرف در برق خانگی مهم‌ترین هدف است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل اعلام کرد: ۵۸۰ هزار مشترک برق در استان اردبیل وجود دارد که از این تعداد ۴۶۰ هزار مشترک خانگی می باشد.

وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف برق یکی از راهکارهای جلوگیری از خاموشی برق می باشد،گفت: ۸۰ مگاوات برق مصرفی در سیستم های سرمایشی مصرف می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اردبیل ادامه داد: در حال حاضر به دلیل کمبود منابع آبی ۵۰ درصد نیروگاه‌های برق آبی فعالیت نمی‌کنند که کاهش نزولات جوی تا ۳۵ درصد در کاهش فعالیت این نیروگاه‌ها نقش داشته و از طرفی به دلیل افزایش دما استفاده از وسایل سرمایشی افزایش قابل توجهی یافته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: بیشترین دغدغه ما بارهای سرمایشی و روشنایی در معابر بود که در این زمینه کنترل‌های لازم انجام خواهد شد تا برق‌های تزئینی در ساختمان‌ها، چراغ تابلوهای تبلیغاتی و فروشگاه‌های خاص کنترل و خاموشی آنها اعمال شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل گفت: سقف مجاز استفاده از شبکه توزیع برق استان اردبیل ۳۵۰ مگاوات است ولی این در حالی است که در برخی از روزها این مصرف به ۴۸۰ مگاوات هم می رسد.

وی بیان کرد: با صنوف فروش لوستر، وسایل الکترونیکی و همچنین میوه فروشی‌ها رایزنی‌ها انجام شده تا در ساعات پیک از روشن کردن لوسترهای اضافی و لامپ‌های مازاد جلوگیری و شرکت توزیع برق را در تعدیل نیرو کمک کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل ادامه داد: برای اینکه برق مطمئنی را برای مشترکان تأمین کنیم، قطعاً تمامی موارد لحاظ شده و زمینه پایداری انرژی و تأمین آن در روزهای گرم تابستان فراهم می‌آید.

قدیمی اضافه کرد: ما از صاحبان واحدهای مسکونی دارای نمای روشنایی خواسته‌ایم تا با شرکت توزیع برق همراهی کرده و خاموشی داوطلبانه روشنایی نمای ساختمان را انجام دهند.

مدیر عامل شرکت توزبع برق استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ۵۵ درصد مصرف برق در سطح استان مربوط به روشنایی خانگی و بارهای سرمایشی است که شهروندان می‌توانند در این زمینه با دقت نظر بیشتر مصرف خود را کاهش دهند.

وی اضافه کرد: شهروندان باید در استفاده از کولر گازی دما را در ۲۵ درجه تنظیم و در استفاده از کولر آبی نیز آن را در دور کند تنظیم کنند.

این مسئول از مشترکان برق خانگی خواست تا با مراجعه به سایت شرکت توزیع برق استان در جریان برنامه‌های خاموشی قرار گیرند چرا که به نظر می‌رسد در روزهای گرم تابستان بیشتر از گذشته اعمال خاموشی‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در روزهای اخیری تفاهم نامه ای با بسیج ادارات استان اردبیل با عنوان رزمایش مدیریت مصرف برق به امضاء رسیده است تا از این طریق شاهد کاهش مصرف برق در ادارات باشیم.

قدیمی افزود: همچنان در هفته جاری بیشترین خاموشی‌ها متوجه بخش صنعت، ادارات و بخش کشاورزی خواهد شد و انتظار می‌رود با کاهش ۱۰ درصدی مصرف مشترکان خانگی از روزهای گرم پیش روی تابستان عبور کنیم.

وی گفت: تا به امروز تعداد ۱۶۹ مرکز استخراج ارز دیجیتال در قالب یک هزار و ۷۹۶ ماینر کشف شده است.

وی ادامه داد: در استان اردبیل بیشترین حجم مصرف برق با ۳۷ درصد به مشترکین خانگی اختصاص دارد و حوزه صنعت با ۲۶ درصد و کشاورزی ۱۶ درصد در رده‌های بعدی بوده و ۲۱ درصد مصرف نیز مربوط به موارد دیگر است.

قدیمی میزان مصرف این دستگاه‌ها را ۴۰۰ هزار کیلووات اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه ۳۷ درصد مصرف برق در استان خانگی و ۲۶ درصد صنعتی است، ما به مشترکان پرمصرف اخطاریه دادیم تا مصرف خود را مدیریت کنند و تلاش می‌شود تا با نصب کنتورهای هوشمند برای سه هزار مشترک پرمصرف میزان مصرف برق آنها به صورت مستمر مورد رصد قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل با بیان اینکه اقدامات این اداره درباره تعویض کنتورهای قدیمی مطابق با قانون است، گفت: این قانون سبب می شود هم صرفه جویی به عمل آید.

حسین قدیمی افزود: با نصب بیش  ۴ هزار کنتور برق فهام در استان هم‌اکنون در مجموع ۴۰ درصد انرژی مشترکین استان با استفاده از کنتورهای فهام قرائت می‌شود و قرار است تعداد این کنتورها تا پایان امسال به ۶ هزار دستگاه برسد.

او اظهارداشت: از مزایای عمومی کنتورهای فهام امکان قرائت از راه دور مشترکین و صدور قبض به صورت آنلاین و لحظه‌ای بدون نیاز به حضور کنتورنویس در محل نصب کنتورهای برق مشترکین خانگی و تجاری می‌باشد.

این مسئول قیمت کنتورهای هوشمند را ۳ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: هزنیه نصب این کنتور رایگان بوده و قرار است قیمت کنتور نیز در قبض مشترکین بصورت اقساطی اعمال شود.

قدیمی افزود: این کار با اجرای پروژه های مدیریت مصرف و همکاری مشترکان در بخش های مخلف از جمله صنایع ، کشاورزی و مشترکین خانگی حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه کنتورهای فهام، کنتورهای هوشمند هستند و برنامه ی تعویض کنتورهای مشترکان با کنتور فهام در راستای هوشمندسازی انجام می شود، تصریح کرد: تاکتون ۴ هزار کنتور هوشمند تعویض گردیده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل  ۵۸۰ هزار مشترک برق در استان اردبیل وجود دارد که از این تعداد ۴۶۰ هزار مشترک خانگی می باشد، گفت: از این تعداد بالای ۲۵ هزار و دویست مشترک برق پر مصرف هستند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.