http://didshahr.ir/227226

۱۴۰۰/۰۴/۲۸

بعضی‌وقت‌ها که حسابی از دست همدیگر کلافه می‌شویم، آرزو می‌کنیم کاش می‌توانستیم بفهمیم توی سر دیگران دقیقا چه چیزهایی می‌گذرد.

خواب پسر نوجوان

بعضی‌وقت‌ها که حسابی از دست همدیگر کلافه می‌شویم، آرزو می‌کنیم کاش می‌توانستیم بفهمیم توی سر دیگران دقیقا چه چیزهایی می‌گذرد. خب البته یک راه ساده برای برآورده کردن این رویا وجود دارد؛ حرف زدن! ولی خیلی‌وقت‌ها به‌دلایل مختلف نمی‌توانیم با هم به‌طور موثر حرف بزنیم. تازه بعضی‌وقت‌ها اصلا خودمان هم نمی‌دانیم توی ذهن‌مان دقیقا چه خبر است که راجع بهش با بزرگ‌ترها حرف بزنیم. در ادامه مطلب از خلال رایج‌ترین سوالات بزرگ‌ترها درباره نوجوان‌ها می‌خواهیم بفهمیم در ذهن آن‌ها دقیقا چه می‌گذرد.

سوال| چرا شب‌ها این‌قدر دیر می‌خوابی و صبح به‌سختی بیدار می‌شی؟

جواب من| چون من از شب انرژی می‌گیرم/ اصلا چرا صبح زود بیدار بشم؟

جواب متخصص‌| تغییر ساعت خواب در نوجوانی، اساس بیولوژیک دارد. در بسیاری از پستانداران مثل جونده‌ها هم الگوی خواب بچه‌ها وقتی به سن بلوغ می‌رسند، تغییر می‌کند. در انسان‌ها از شروع دوران بلوغ تا اواخر دوره نوجوانی، ساعت زیستی بدن برنامه خواب و بیداری را سه تا چهار ساعت دیرتر از بزرگ‌سالان تنظیم می‌کند. برای همین هم هست که آن‌ها معمولا موقع صبح خواب‌آلود هستند و به‌سختی از رختخواب بیرون می‌آیند. خب این مسئله بدون دردسر نیست و در روزهای مدرسه، کار واقعا سخت می‌شود. شاید تغییر در ساعت آموزش به نوجوانان کمک کند اما وقتی چنین تغییری ممکن نیست، تنها راه‌حل تلاش برای تنظیم ساعت خواب است چون می‌دانیم که خواب کافی در یادگیری و حافظه تأثیر زیادی دارد.

نکته| پس به دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن ادامه بدهیم؟ خب فرایند تقویت سیناپس‌ها در مغز بی‌خوابی‌کشیده دچار اختلال می‌شود. به‌علاوه کم خوابیدن می‌تواند باعث رفتارهای هیجانی تکانشی شود. پس سعی کنید با تنظیم زمان چرت‌های روزانه و بالابردن کیفیت خواب شبانه این مسئله را جبران کنید. مثلا قبل از خواب تلفن همراه و بحث‌ها و فعالیت‌های هیجان‌انگیز را تعطیل کنید.

سوال| چرا لباس کافی نمی‌پوشی حتی وقتی هوا سرد و بارونیه؟

جواب من| احساس سرما نمی‌کنم/ چون بدنم ضعیف نیست و نیازی به لباس گرم پوشیدن ندارم.

جواب متخصص| دلیل این رفتار را باید در بخشی از عملکرد اجرایی مغز نوجوان‌ها جست‌وجو کرد که در این دوره بیشتر با رفتارهای ریسکی و تکانشی همراه است. نوجوان‌ها در مهارت پیش‌بینی کردن هنوز ضعف دارند و نکته مهم آن‌که دلیل همه رفتارهای‌شان لزوما مطابق با منطق و عقلانیت نیست. یعنی مثلا نظر گروه هم‌سالان راجع به نوع و نحوه لباس پوشیدن ممکن است بیشتر از دمای هوا در انتخاب آن‌ها تأثیر بگذارد. پس عجیب نیست که گاهی برای جلب نظر رفقا جور خاصی لباس بپوشند یا در برابر پوشیدن کت و کاپشن مقاومت کنند.

نکته| این ‌روزهای گرم بالاخره می‌گذرد و پاییز و زمستان از راه می‌رسد. در هوای سرد پیش‌رو، همچنان به تیلیک‌تیلیک لرزیدن و لباس کافی نپوشیدن ادامه بدهیم؟ خب احتمال ابتلا به بیماری را که نمی‌توانیم نادیده بگیریم. پس شاید بتوانیم با رفقا یک هنجار تازه در گروه تعیین کنیم که مشکلی با لباس گرم پوشیدن نداشته ‌باشد. شاید حتی بعدتر بتوانیم یک قانون بگذاریم که اظهارنظر درباره وضعیت ظاهری یکدیگر ولو دوستانه و صمیمانه، ممنوع باشد و در موارد دیگری دنبال سلیقه مشترک در دوستان‌مان بگردیم.

نویسنده : الهه توانا/ منبع: Guardian

  • لینک کوتاه
  • savalankhabar.ir/227226

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *