انتشار : یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۸:۴۵

خیز گرما به عرضهای بالا ؛ هوا گرم میشود

پیش بینی وضعیت آب و هوا در چند روز آینده

گرمازدگی

تضعیف تدریجی پرفشار عرضهای بالا از ۲۷ تیر به تدریج سبب خیز موج گرما به یک دوم شمالی ایران میشود.

پیرو پیش آگاهی ها با نفوذ زبانه های یک ناوه که از فراز قفقاز و خزر گذر کرد و شار رطوبتی خزر طی پنج روز گذشته هوای خنک و گاهی متمایل به سرد در کرانهء خزر ؛ شمالغرب ؛ اردبیل و نقاطی از البرز ؛ تهران و خراسان شمالی و رضوی حاکم بود.

رگبارهای متناوب در نقاطی از این استانها به‌وقوع پیوست که در مناطقی مانند آذربایجانها ؛ البرز و تهران سیلابهای موقت به راه انداخت و در نقاطی با تاسف با تلفات و خسارات همراه شد. رگبارهای این سیستم در استان اردبیل محدود بود و‌ خوشبختانه منجر به سیلاب و پیامدهای منفی آن نشد.

پیرو اطلاع رسانی قبل در نیمهء جنوبی ایران با تاثیر زبانهء مونسون و طوفان دریای عرب رگبارهای شدید موقت را طی چند روز اخیر شاهدیم که با تاسف تلفات و خساراتی در استانهایی چون کرمان ؛ سیستان ؛ خراسان جنوبی و … به بار آورد. این بارشها امروز و فردا ادامه دارند و از سه شنبه تضعیف می شوند.

موج گرما تا اواخر هفته جاری فلات ایران را پوشش میدهد و اردبیل سردسیر را تا حوالی ۳۸ درجه گرم میکند. دمای شبانه تا چهارشنبه زیاد بالا نمیرود و شبهای بطور نسبی خنک در این نقاط در پیش است.

ناوهء ضعیفی بر فراز شرق آناتولی و غرب قفقاز فعال است که تا سه شنبه سبب رگبار موقت به ویژه در کوهپایه ها و گاهی عصرها در جنوب خزر ؛ البرز مرکزی و نقاطی از شمالفرب میشود. باتوجه به شرایط فصل باید مراقب تندرهای خفیف هم‌ بود چون امکان وقوع سیلابهای زودگذر ولی‌شدید را فراهم میسازند

مسعود وسیله ایردموسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.