http://didshahr.ir/226606

۱۴۰۰/۰۴/۱۵

گیاهان و داروهای گیاهی زیادی هستند که می‌توانند برای بهبود سلامت شما مفید باشند و بی‌خطر به نظر بیایند، اما همین داروهای گیاهی ممکن است همزمان با مصرف بعضی از داروها عوارض و خطراتی برای ما داشته باشند.

گیاه دارویی

در نتیجه باید هنگام استفاده برخی از آن‌ها دقت بیشتری به خرج دهیم.

سیر

اگر از داروهای کاهش فشارخون استفاده می‌کنید باید دقت کنید که سیر می‌تواند باعث افت بیشتر فشارخون شما شود و برایتان دردسر ایجاد کند. علاوه بر آن اگر از داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین یا وارفارین استفاده می‌کنید، باید سیر را با احتیاط مصرف کنید و مصرف روزانه آن از یک حبه بیشتر نشود.

جنسینگ

اگر از داروهای کاهش قند خون یا آرام بخش استفاده می‌کنید، باید در مصرف جنسینگ احتیاط به خرج دهید و یادتان باشد که جنسینگ نباید همراه داروهایی مانند لیتیوم یا وارفارین مصرف شود.

زنجبیل

زنجبیل خواص زیادی دارد و می‌تواند از حالت تهوع جلوگیری کند، اما در عین حال مصرف آن همراه با داروهایی مانند آسپرین، وارفارین و کلوپیدوگرل (پلاویکس، اسویکس) مشکل ساز است. علاوه بر آن اگر از داروهای کاهش فشارخون مانند آملودپین یا دیلتیازم استفاده می‌کنید، مصرف بیش از حد زنجبیل همراه با آن‌ها می‌تواند باعث افت فشارخون شود.

خار مریم

عرق خارمریم یا محصولات جانبی آن ممکن است برای بهبود کبد توصیه شود اما این گیاه ممکن است بتواند روی قندخون شما تاثیر بگذارد. اگر به دیابت مبتلا هستید و از داروهای کاهش قند خون مانند متفورمین یا گلی‌بن‌کلامید (دیامیکرون) استفاده می‌کنید نباید محصولات این گیاه را بدون مشاوره با پزشک مصرف کنید. علاوه بر این خارمریم مقدار داروهایی مانند دیازپام یا وارفارین را در خون شما تحت تاثیر قرار می‌دهد و باید با احتیاط مصرف شود.

نکته

به خاطر داشته باشید که مصرف آب کافی برای متعادل نگه داشتن آب بدن و غلظت داروهای روزانه مهم است و نباید هیچ‌گاه آن را با چای جایگزین کرد. همچنین قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی‌ با پزشک یا داروساز مشورت کنید تا اثر داروهای روزانه‌تان تغییر نکند و دچار عارضه نشوید.

نویسنده : مائده رئیس الساداتی

  • لینک کوتاه
  • savalankhabar.ir/226606

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *