http://didshahr.ir/212691

۱۳۹۹/۰۸/۱۹

شهروز کامجو

شهروز کامجو

انتخابات شورای شهر اردبیل به صورت زیر پوستی کم کم در حال داغ شدن است، جریان شناسی طیف های دخیل در این انتخابات خالی از لطف نخواهد بود.

۱-اصلاح طلبان

اصلاح طلبان بعد از تحمل شکست و حذف از انتخابات مجلس، در پی به کار گیری تجربه قبلی خود در انتخابات شورای شهر خواهند بود تا بتوانند دوران نقاهت سیاسی خود را در شورای شهر سپری کنند، اما نباید از این نکته غافل شوند که این تجربه را جبهه مقابل نیز دارد، یعنی تجربه فرصت احیا دادن به اصلاح طلبان در شواری شهر.

جواد زنجانی ، کمال الدین پیر موذن، یعقوب عزیز زاده، حسین افسانه، ماریا موسوی، علیرضا پوستی، محمدرضا سرداری، علی نظری شیخ احمد از چهره های اصلاح طلبی هستند که به احتمال زیاد در انتخابات شورای شهر حضور خواهند داشت، لیستی که در صدد جذب برخی جوانان اصلاح طلب برای تکمیل ۱۱ نفر نیز تلاش و شانس خود را امتحان خواهد کرد.

دو چالش مهمی که این جریان پیش رو خواهد دارد و بعید است که از سد آنها به آسانی و بدون ریزش عبور کند ، احراز صلاحیت و جریان محمد فیضی خواهد بود.

۲ – محمد فیضی

جریانی که پیش بینی می شود با پرچم داری و حمایت محمد فیضی در انتخابات شورای شهر حضور داشته باشد می تواند با هدف گذاری پایه رای در حاشیه شهر شکل بگیرد. جریانی که همگرایی و وفاداری طولانی مدت نخواهد داشت و هر آن ممکن است هم پاشیده و انشقاق های متعددی را تجربه کند، این جریان کمتر از جریان اصلاح طلبان در تیررس عدم صلاحیت خواهد بود اما در سودای پرچم داری اصلاح طلبان و در رقابت بین فیضی و زنجانی و پیرموذن گرفتار خواهد شد.

۳- اصولگرایان

اتفاقات پیرامون انتخابات مجلس، اصولگرایان را بیش از آنچه باید دلخوش کرده و تصور می کنند با خیالی آسوده و بدون رقیب و در یک انتخابات بدون چالش کرسی های شورای شهر را به دست خواهند آورد . خوشبخت ، شاکر، هوشیار، صفری، تقوی را می توان شناخته شده های این جریان نامید.

عدم استقبال عموم مردم از این چهره ها شانسی برای آنها در رقابت با سایر جریانها باقی نمی گزارد مگر اینکه رد صلاحیت ها به داد ستادهای انتخاباتی آنها رسیده و نور امیدی هر چند کم سو به شانس انتخاب شدن آنها بتاباند. این جریان نیز گرفتار دو دستگی ذکی الله خوشبخت- حبیب کوهی خواهند بود، اصولگرایان نشان داده اند که به شدت مستعد از هم گسیختگی سیاسی هستند و در صورت عدم حضور رقیب چند دستگی آنها قطعی خواهد بود که ضربه اساسی به کمپین انتخاباتی آنها خواهد زد. از طرق دیگر عدم تخصص گرایی و تمرکز بر توسعه شهر از دیگر باگ های انتخاباتی آنهاست که در یادها مانده و به سادگی قابل چشم پوشی از سوی رای دهندگان نخواهد بود.

۴ – مستقل ها

مستقل ها شانس بسیار بالایی در انتخابات پیش روی شورای شهر دارند . آنها با هوشیاری از دلزدگی مردم از احزاب و چپ و راست و شعارهایی که سالهاست روی دست مردم مانده است بدون وابستگی جناحی وارد گود انتخابات خواهند شد . چهره های جدیدی که می توانند در کنار شناخته شده های مستقل گوی سبقت را از دیگر جریان ها برباید. علیرضا غریبی را میتوان برجسته ترین و شناخته شده ترین چهره این جریان برشمرد. غریبی می تواند با توانایی های منحصر بفردی که در انتخابات دارد و بهره مندی از محبوبیت عمومی و صنفی که توشه کرده است پرچم دار مستقلین در انتخابات پیش روی شورای شهر باشد.

۵- ستادیون نمایندگان

بدون شک بخشی از ستادیون نمایندگان سودای شورای شهر خواهند کرد، بخش قابل توجهی از این افراد در جریان اصولگرایی که به آن اشاره شد جانمایی شده اند، بخشی هم بدون حضور در هیچ لیستی اما بر اساس حمایت بی دریغ و نانوشته ای از سوی نمایندگان مجلس در انتخابات حضور خواهند داشت، برای این افراد با توجه به برنامه ریزی های بلند مدتی که دارند می توان حداکثر ۲ کرسی از شورای شهر را متصور بود.

۶ – طایفه دارها

بخشی از افراد به داشتن ایل و تبار و طایفه خود تکیه کردند تا با یاری آنها بتوانند سهمی از کرسی های شورای شهر را تصاحب کنند. اتفاقی که سالهاست در انتخابات شورای شهر رخ می داد و برخی ها با همین شگرد آرایی را برای خود دست و پا می کردند. اما امروز ورق برگشته است و سطح نگرش مردم به موضوعات و افراد تغییر کرده است، همانگونه که در انتخابات مجلس شاهد بودیم میزان آرای متکی بر طایفه گرایی به شدت کاهش داشته و نیازهای یک شهر مدرن شهروندان را وادار کرده است تا نگاهی عمیق تر به کاندیداها داشته باشند و توانمندی تخصص و تعهد را در اولیت قرار دهند.

آنچه مسلم است مردم اردبیل دیگر به سیاسی بازی ها و کاراکترهای سیاسی که به جای توسعه و پیشرفت شهر اردبیل به صندلی شورای شهر به چشم یک شغل می نگرند و یا در صدد هستند از پیله شورای شهر ادامه حیات سیاسی خود را تداوم بخشند چندان اقبالی نخواهند داشت.

  • لینک کوتاه
  • savalankhabar.ir/212691

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *