انتشار : چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۷

زنان اردبیلی در چاقی رتبه اول کشور شدند

مطابق آمار زنان اردبیل در مقوله چاقی رتبه اول کشور را دارند و باید توجه داشته باشند که در سالهای آتی این رتبه را در بیماریهای قلبی عروقی، فشار خون و بیماریهای دیگر ناشی از چاقی بر دوش خواهند کشید.

 

به گزارش روزنامه برای اردبیل، سایه افکنی تکنولوژی بر دنیای کنونی، سبک زندگی مدرن و بهره گیری از انواع ماشین به جای نیروی بازو در امور خانه و مهمتر از آن عدم توجه به نوع تغذیه و میزان کالری دریافتی می تواند از جمله موارد افزایش وزن وچاقی باشد . اینکه زنان اردبیل رتبه یک چاقی کشو را دارا هستند از آن حیث قابل تامل است که این پدیده می تواند به عنوان منبع بسیاری ازبیماریها باشد. بیماریهای مختلف قلبی عروقی ، کبد چرب، درد مفاصل از جمله بیماریهای هستند که چاقی می تواند پیش زمینه آن باشد.

سلامت خانواده در گرو سلامت مادران

بدون شک خانه ای که درآن مادر به عنوان ستون خانه دچار بیماری شود از آسیب های جدی برخوردار خواهد شد وقتی به شیوه زندگی زنان اطراف خود نگاه می کنیم کم تحرکی به عنوان یک مقوله اساسی و وجه مشترک بین اغلب آنها به چشم می خورد.

تا قبل از همه گیری ویرووس کرونا ، چاقی به عنوان بیماری قرن در دهه های اخیر بسیار مورد توجه بوده است اما متاسفانه دراردبیل که اکثر زنان و مردان به این بیماری مبتلا شده اند کمتر کسی را می توان یافت که به آن اهمیت داده وآن را به عنوان بیماری قبول داشته باشند.

چنان که آمار نشان می دهد خطرات این امربا روند رو به رشد آن ملموس تر بوده و می تواند به عنوان یک هشدار و زنگ خطری برای سلامت جامعه ،اذهان مسئولین و عموم مردم را به چالش بکشد.

روند روبه رشد چاقی زنان در استان اردبیل

فریبا محمدلوبا اعلام افزایش این ارقام آماری اظهار کرد: میزان چاقی زنان در سال گذشته ۶۸/۷۴ درصد بوده که این رقم در شهریور ۹۹ به ۹۸/۷۴ درصد افزایش یافته است.

مدیر کل امور بانوان استان گفت: ریشه یابی عوامل دخیل در این موضوع نیازمند بررسیهای کارشناسی بوده اما آنچه که مبرهن است عدم توجه زنان به سلامت خود به عنوان یک مولفه اساسی به این امر دامن می زند.

وی با اشاره به حضور کمرنگ بانوان در ورزشهای همگانی ، عدم مشارکت اغلب زنان درفعالیتهای اجتماعی را در ایجاد مشکل چاقی بسیار تاثیر گذار خواند و افزود: حس فداکاری و اینکه زن تمام وقت و انرژی خود را صرف خانواده می کند منجر به عدم توجه وی به مقوله سلامت خود می شود.

فرهنگسازی در امر ورزش و تغییر عادات غذایی به عنوان یک دغدغه اساسی همواره باید مورد توجه متولیان امر و خانواده ها قرار گیرد چرا که عوارض ناشی ازآن هزینه های مضاعفی را بردوش جامعه و مردم خواهد گذاشت.

آرش سیادتی ایجاد سامانه سیب را به عنوان طرح سلامت تمام گروههای سنی عنوان و اظهار کرد: این طرح کلیه گروههای سنی جوانان، میانسالان و سالمندان را پوشش می دهد.

رییس گروه بهبود تغذیه اردبیل ادامه داد: طرح غربالگری از نظر تن سنجی و اندازه گیری نمای توده بدنی در مراکزبهداشت انجام شده و در صورت لزوم افراد به متخصصین تغذیه معرفی می شوند.

چاقی اضافه وزن

جذب کارشناسان تغذیه در بهبود سلامت جامعه

وی از جذب ۱۷ کارشناس تغذیه در مراکز بهداشت خبر داد و افزود: این کارشناسان تغذیه در مراکز بهداشت مستقرهستند و طبق بررسیها حضورشان در بهبود تغذیه و سلامت مراجعین نتیجه بخش بخش بوده است.

سیادتی با عنوان این که همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است تاکید کرد: سلامت تغذیه از همان دوران مهد کودک باید مورد توجه قرار گیرد و در سال تحصیلی جدید طرحهای مشترکی با آموزش و پرورش در این زمینه انجام خواهد شد اگر چه در قشر میانسال نیز هر سه سال یک بار غربالگری صورت گرفته و در صورت لزوم افراد بیمار به پزشک معرفی می شود.

این در حالی است که جمعیت ما رو به سالمندی می رود و گسترش بیماریهای ناشی از چاقی به مانند افزایش فشار خون ، سکته های قلبی و بیماریهای دیگر بسیار نگران کننده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نوع تغذیه را دربروز این مشکل بسیار تاثیر گذار خواند و افزود: مطابق توصیه سازمان بهداشتی برای سلامت جسم لازم است که فرد در طول هفته ۵ بار و هر بار حدود نیم ساعت ورزشهایی ازنوع پیاده روی و هوازی انجام دهد.

سردی هوا منجر به پرخوری می شود

دکترعلی نعمتی گفت: بررسی نوع تغذیه بر روی۲۲ هزارنفری که در طرح غربالگری سرطان دستگاه گوارش و کبد شرکت کرده بودند انجام شده که نتیجه آن در اختیار عموم قرار خواهد گرفت اما استفاده از غذاهای فست فودی و غذاهای پرچرب دربروز پدیده چاقی بسیار موثراست علاوه برآن استفاده از آسانسور ، استفاده بیش از حد از اتومبیل حتی برای مسیرهای کوتاه نیز در این امر دخیل است .

وی افزود: در شرایط فعلی کرونا نیز عاملی مضاعف بر کم تحرکی بانوان است که باید به آن دقت شود و بهبود بیماران چاق مبتلا به کرونا نیز به سختی صورت گرفته و زمان بر است.

این متخصص تغذیه اذعان کرد: سردی هوا در استان اردبیل می تواند منجر به این امر شود که مردم به خوردن بیشتر غذا روی بیاورند اما برای تاثیر مستقیم آن بر روی چاقی باید مطالعات کارشناسی انجام شود.

اما این نکته که عموما در زندگی شهرنشینی فعالیت فیزیکی بانوان نسبت به مردان کمتربوده خود عاملی بر پیشی گرفتن آنان در مقوله چاقی از مردان است.

در شرایطی که توجه جدی به مدیریت سالمندی باید درسالهای جوانی انجام شود جوان باید فردای میانسالی و بحبوحه پیری را در مقابل چشمانش ببیند و با توسل به ورزش و تغذیه مناسب خودرا از مهلکه بیماریهای مختلف به دور سازد.

سالمندی و افزایش جمعیت رو به رشد آن در سالهای آینده به عنوان یک دغدغه اساسی نیازمند اندیشیدن تدابیری جدی است که بتواند کمترین آسیب را بر جامعه وارد کرده و جامعه را متحمل کمترین هزینه نماید.

بدون شک افزایش سن آنهم با به دوش کشیدن خیلی از بیماریها نه تنها خود شخص بلکه خانواده و جامعه را نیزدچار مشکل خواهد کرد.

زنان اردبیل که اینک درمقوله چاقی رتبه اول را دارند باید توجه داشته باشند که در سالهای آتی این رتبه را در بیماریهای قلبی عروقی، فشار خون وبیماریهای دیگر ناشی از چاقی بر دوش خواهند کشید.

ارائه اینگونه آمارها هشداری است برای مردم استانمان که در بهبود تغذیه و سلامت خود و فرزندانشان جدی تر وارد عمل شده ودر تغییر سبک زندگی خود گامهای اساسی بردارند.

گزارش: فاطمه شکرزاده

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.