http://didshahr.ir/206330

۱۳۹۹/۰۳/۱۰

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: با ترویج کشت و پرورش گل محمدی در بین کشاورزان و توسعه کشت گل محمدی در اراضی دیم ، این محصول با ارزش کشاورزی به عنوان برند خلخال معرفی خواهد شد.

697 گل محمدی برند کشاورزی خلخال می‌شود

بهبود علیزاده افزود: خلخال بدلیل داشتن شرایط لازم از جمله ارتفاع مناسب از سطح دریا، اراضی مستعد کشاورزی و رطوبت پایین از مناطق بسیار مستعد کشور برای کشت گل محمدی بوده و تلاش می‌شود تا با حمایت‌های لازم از دانش آموختگان رشته کشاورزی از جمله ارائه نهال یارانه‌دار و پرداخت تسهیلات بانکی کشت آن در منطقه رونق گیرد.

وی اظهار داشت: ایران از نظر میزان تولید اسانس گل محمدی رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده و در این میان استان‌های اصفهان، کرمان، فارس و آذربایجان‌شرقی نیز به ترتیب چهار استان برتر کشور در تولید محصول کشاورزی گل محمدی هستند.

وی گفت: برغم قرار گرفتن نام خلخال در لیست ۴۰ منطقه مستعد برای پرورش گل محمدی در کشور و وجود مناطق مستعد این شهرستان برای کشت و پرورش این محصول، بی‌توجهی در گذشته موجب شده تا در حال حاضر تولید گل محمدی خلخال از حد انتظار پایین‌تر باشد.

وی افزود: برداشت محصول گل محمدی از مزارع زیر کشت این محصول در مناطق مختلف این شهرستان آغاز شده و با توجه به شرایط آب و هوایی و بارندگی‌های بسیار مناسب پیش‌بینی می‌شود از ۱۲۰ هکتار گلستان بارور گل محمدی ، ۷۰ تن محصول برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال اظهارداشت: بطور میانگین ۶۰۰ کیلوگرم گل محمدی در هر هکتار از اراضی زیر کشت این محصول در گلستان‌های منطقه تولید می‌شود.

او بیان‌کرد: در سال‌های اخیر توجه خاصی به توسعه کشت گل محمدی در خلخال شده و با توزیع بیش از ۱۵۰ هزار بوته در بین کشاورزان و باغداران منطقه و با برنامه‌ریزی صورت گرفته در آینده میران برداشت این محصول نزدیک به ۲ تا سه برابر میزان تولید فعلی افزایش خواهد یافت.

گل محمدی در جهان نه تنها به عنوان یک محصول کشاورزی با خواص غذایی بلکه به عنوان یک دارو نیز در درمان بیماری‌های گوارشی و پوستی مورد توجه بوده و محصولات فرآوری شده آن در صنایع بهداشتی، آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • لینک کوتاه
  • savalankhabar.ir/206330

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *