انتشار : یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳

سرنوشت غم انگیز حمام وکیل اردبیل

حمام وکیل اردبیل تا پیش از تخریب بخش‌های عمده‌ای از آن، ۳۵۰ مترمربع مساحت داشته ولی تا قبل از سال ۱۳۰۶ هجری شمسی وسعت آن بیش از دو برابر سطح فعلی بوده و شامل چهار حوض بزرگ بود که استخری اضافه بر حمام داشت.

اردبیل به برخورداری از حمام‌های تاریخی در سطح کشور شهرت دارد و درواقع در هر کدام از محلات قدیمی شهر می‌توان حمامی با معماری منحصربه‌فرد مشاهده کرد. از بین حمام‌های تاریخی، حمام وکیل به دلیل قدمت، ویژگی‌های معماری و حتی اجتماعی ازجمله آثار قابل‌توجه است.
تاریخ ساخت این حمام همانند معمار آن مشخص نیست، اما پیشینه این اثر بنا به تأکید سیدجمال ترابی طباطبایی در جلد دوم کتاب «آثار باستانی آذربایجان» به دوره صفویه برمی‌گردد، اما حمام وکیل تا سال ۱۳۶۱ فعال بوده و از این تاریخ تعطیل شده است.

این اثر دارای چندین ورودی بوده که ورودی اصلی آن به یکی از هشتی‌های بزرگ بازار تاریخی اردبیل موسوم به «گنبد بزرگ» راه داشته که هم‌اکنون مسدود شده است، اما ورودی آن اواخر فعالیت خود از سمت خیابان امام خمینی(ره) و میدان امام حسین(ع) «تازه میدان» بوده که هم‌اکنون به‌صورت کامل تخریب شده است.

حمام وکیل اردبیل تا پیش از تخریب بخش‌های عمده‌ای از آن، ۳۵۰ مترمربع مساحت داشته ولی تا قبل از سال ۱۳۰۶ هجری شمسی وسعت آن بیش از دو برابر سطح فعلی بوده و شامل چهار حوض بزرگ بود که استخری اضافه بر حمام داشت.

در این سال یعنی سال ۱۳۰۶ هجری شمسی شهردار وقت اردبیل «آقا خان حبیبی» به‌منظور ایجاد خیابانی که هم‌اکنون خیابان اصلی اردبیل محسوب می‌شود، قسمت‌هایی از حمام وکیل ازجمله نصف چارحوض و تمامی گرمخانه سابق را تخریب کرد.

پس از اجرای طرح خیابان‌کشی معمار جدید این بنا بنام رستم علی برادر حاج شعبانعلی معمار معروف زنجانی ضمن تخریب باقیمانده چارحوض سابق، هشتی رختکن را بنا می‌کند که دارای حوض بزرگی بوده است.
هدایتی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

عزیزی یکشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹

ازقرارمعلوم بازارتاریخی اردبیل بزرگترین بازارسنتی سرپوشیده جهان حتی بزرگترازبازارتاریخی تبریزبوده. طوری که بازارزرگران هم متصل به راسته بازاربوده ولی باایجادخیابان مرکزی اردبیل اینهامنفصل میشودیک سربازاراردبیل ازمسجداعظم هم فراترازطرف دیگرتاچهارراه پیرعبدالملک هم بوده.بازاربرنج فروشان وکیل ازبازمانده های این بازارتاریخی هستند.