http://didshahr.ir/147456

03:24 :: 1399/11/22

 سيدكريم‌ موسوی كريمی‌ معروف‌ به‌ «سيد عبدالكريم‌ موسوي‌ اردبيلي‌» در سحرگاه‌ سيزدهم‌ رجب‌ 1344ق/ 8 بهمن‌ 1304 ش‌ در شهر اردبيل‌ به‌ دنيا آمد.

آیت ا… العظمى‏ موسوى اردبیلى یکی از علمای برجسته و تاثیر گذار حوزه علمیه قم و از چهره های شاخص انقلاب اسلامی به شمار می روند.

آیت الله موسوی اردبیلی در ۸ بهمن ۱۳۰۴ در شهر اردبیل، در خانواده‏اى روحانى وتهى‏دست متولد شدند. پدر ایشان روحانى بزرگوار مرحوم سید عبدالرحیم و مادرشان، زنى پارسا مرحومه سیده خدیجه بود که پیش از آن صاحب هشت فرزند دختر شده بود.

آیت الله اردبیلی تحصیلات خود را در دوران کودکی و در مکتب‌خانه آغاز و در سال ۱۳۱۹ وارد مدرسهٔ علمیهٔ ملاابراهیم در شهر اردبیل شدند.

ایشان در سال ۱۳۲۲ برای خواندن درس حورزوی در مراتب بالاتر وارد شهر قم شده و حدوداً سه سال در این شهر اقامت گزیدند. وی در قم شاگرد کسانی چون سید محمدرضا گلپایگانی، سید احمد خوانساری بودند.

موسوی اردبیلی در ۱۶ آبان ۱۳۲۴ همراه با یکی از همشهریانش که همزمان در قم طلبه بود، به طرف نجف در عراق حرکت و از طریق اروندرود و با قایق به عراق رفتند. در نجف وی همراه با همسفرشان به مدرسه «سید» رفتند و حدوداً دو سال در نجف اقامت داشتند.

آیت الله موسوی اردبیلی در سال ۱۳۳۹ به علت بیماری و ضعف به توصیهٔ پزشکان مجبور به مراجعت به اردبیل به طور موقتی شدند.

بازگشت به ایران آغاز مبارزات سیاسی ایشان بود؛ در زمان جنگ شش روزه اعراب و اسراییل موسوی اردبیلی در منبرهای خود به حمایت از اعراب سخنرانی کرد و باعث شد که حکومت تصمیم به دستگیری وی بگیرد. هرچند به خاطر اعتصاب بقیهٔ روحانیون از این کار منصرف شده به تذکر اکتفا کرد.

ایشان در سال ۱۳۴۷ به خاطر فشارهای حکومت تصمیم به مهاجرت به تهران می‌گیرند و برای اینکه دولت متوجه تصمیمش نشود، به بهانهٔ کمک به زلزله‌زدگان مشهد از اردبیل خارج می‌گردد، و به تهران می‌آیند.

سيد عبدالكريم‌ موسوي‌ اردبيلي‌ همگام با نهضت امام خمینی در مبارزه علیه رژیم پهلوی از مبارزین فعالی بود که به نهضت امام خمینی پیوست، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در پست‌های مهمی مشغول به خدمت شد. در دهه‌‌ 1370 از فعاليت‌هاي‌ سياسي‌ كناره‌ گرفت‌ و سرانجام در 3 آذر 1395 دار فانی را وداع گفت.

او که از مبارزان انقلابی بود در قضاياي‌ سياسي‌ از قبيل‌ تصويب‌نامه‌‌ انجمن‌هاي‌ ايالتي‌ و ولايتي‌، فاجعه‌‌ مدرسه‌‌ فيضيه‌، انتقال‌ حضرت‌ امام‌ از تركيه‌ به‌ نجف‌، شهادت‌ حاج‌آقا مصطفي‌ خميني‌، اهانت‌ روزنامه‌‌ اطلاعات‌ به‌ امام‌، فاجعه‌‌ بيست‌ و نهم‌ بهمن‌ ماه‌ در تبريز، مجلس‌ بزرگداشت‌ شهداي‌ يزد، سالگرد 15 خرداد در سال‌ 1357، فاجعه‌‌ سينما ركس‌ آبادان‌، محاصره‌‌ منزل‌ امام‌ در نجف‌ اشرف‌، هجرت‌ امام‌ به‌ فرانسه‌، فاجعه‌‌ مسجد كرمان‌، حادثه‌ي‌ 13 آبان‌، حمله‌‌ مزدوران‌ رژيم‌ شاه‌ به‌ حرم‌ مطهر حضرت‌ امام‌ رضا و اعتصاب‌ كاركنان‌ نفت‌، با امضاي‌ اعلاميه‌ها و تلگراف‌هايي‌ مخالفت‌ خود را با رژيم‌ اعلام‌ مي‌كرد.

در آستانه‌ پيروزي‌ انقلاب‌ اسلامي‌، در شوراي‌ انقلاب‌ عضويت‌ يافت‌ و چند روز بعد از پيروزي‌ انقلاب‌ اسلامي‌، همراه‌ با آيات‌: خامنه‌اي‌، باهنر و هاشمي‌ رفسنجاني‌، «حزب‌ جمهوري‌ اسلامي‌» را بنيان‌ نهاد.

در انتخابات‌ مجلس‌ خبرگان‌ قانون‌ اساسي‌، از استان‌ تهران‌ نامزد نمايندگي‌ شد و ‌ توانست‌ به مجلس راه یابد. در سال‌ 1358، از طرف‌ حضرت‌ امام‌ به‌ دادستاني‌ كل‌ كشور منصوب‌ و بعد از شهادت‌ شهيد بهشتي‌ در تير 1360، به‌ عنوان‌ رئيس‌ ديوان‌ عالي‌ كشور منصوب‌ شد.

وي‌ بعد از عزل‌ ابوالحسن‌ بني‌‌صدر، همراه‌ با آقاي‌ رجايي‌ و اكبر هاشمي‌ رفسنجاني‌، عضو شوراي‌ موقت‌ رياست‌ جمهوري‌ بود.

بعد از شهادت‌ شهيد رجايي‌ نيز در هيئت‌ موقت‌ رياست‌ جمهوري‌ عضويت‌ يافت‌.

علاوه‌ بر سمت‌هاي‌ فوق، رياست‌ اجرايي‌ فرمان‌ هشت‌ ماده‌اي‌ امام‌ از ديگر سمت‌هاي‌ وی بود.

وي‌ در 1368 ش‌ از طرف‌ حضرت‌ امام‌ به‌ عضويت‌ شوراي‌ بازنگري‌ قانون‌ اساسي‌ درآمد.

وي‌ در دهه‌‌ هفتاد از فعاليت‌هاي‌ سياسي‌ كناره‌ گرفت‌ و همزمان با تدريس‌ فقه‌ و اصول‌ به‌ توسعه‌ و گسترش‌ دانشگاه‌ مفيد در شهر قم‌ پرداخت‌.

آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، سر انجام در 3 آذر 1395 به علت مشکل قلبی و ریوی در سن۹۱سالگی دار فانی را وداع گفت

در زیر تصاویری گزیده از آلبوم خاطرات آیت الله موسوی اردبیلی را از نظر می گذرانید که در سایت رسمی آیت الله منتشر شده است.

 

عبدالکریم موسوى

عبدالکریم موسوى

 

عبدالکریم موسوى

عبدالکریم موسوى

عبدالکریم موسوى

عبدالکریم موسوى

 


  • لینک کوتاه
  • savalankhabar.ir/147456

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *